İstanbul'da Konut Fiyatlarının En Ucuz Olduğu İlçeler!

Konut fiyatları cep yakmaya devam ederken İstanbul en pahalı konutlara ev sahipliği yapmaya devam etti. Peki, İstanbul'un en ucuz konut fiyatları hangi ilçede?

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 17:20 28.07.2021 - 17:23 Gülcan Özer

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken özellikle de İstanbul'da yükselen konut fiyatları cep yakmaya başladı. Orta gelirli ve dar gelirli vatandaşların tek ev sahibi olma umudu KİPTAŞ ve TOKİ tarafından üretilen ucuz konutlar olurken bazı ilçeler ise ucuz konut fiyatları ile dikkat çekti. 

İSTANBUL'DA EN UCUZ KONUT FİYATLARI HANGİ İLÇEDE?

İstanbul'da ev sahibi olmak isteyen kişiler için en ucuz konut fiyatlarının olduğu ilçelerde belli oldu. İstanbul'da toplam 39 ilçe yer alırken en ucuz konutların olduğu ilçe ise Esenyurt olarak öne çıktı. 

2+1 evlerin fiyatları üzerinden yapılan incelemede İstanbul'da kombili 2+1 ara kat dairelerin fiyatları Esenyurt ilçesinde 200 bin liradan başlarken bu fiyat ortalaması ile İstanbul'da en ucuz evlerin oludğu ilçe Esenyurt ilçesi oldu. Esenyurt'u 229 bin liradan başlayan fiyatlarla Çekmeköy takip ederken Silivri ise 231 bin liralık fiyatlar ile 3. sırada yer aldı. 

En ucuz konut satılan ilçeler sıralamasında ilk 5 arasına giren son ilçeler ise 249 bin liralık konut satış fiyatı ile Başakşehir ve 250 bin liralık konut satış fiyatı ile Beylikdüzü ilçesi oldu. 

konut-fiyatları-en-ucuz-ilçeler

SINIRLI ARSA ÜRETİMİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ KONUT FİYATLARINI YÜKSELTTİ! 

İstanbul'da konut üretimi yapılabilecek arsa miktarının düşmesi, konut üretiminin ekonomik kriz endişesi ile azalması ve kentsel  dönüşüm projelerinin sayılarının artması üzerine konut fiyatları hızlı bir yükseliş evresine geçiş yapmıştı. 

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre Türkiye'nin en çok konut satışı yapılan illeri sıralamasında İstanbul yine birinci olmuş, yabancılara en çok konut satışı yapılan iller arasında da İstanbul birinciliği üstlenmişti. Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin kentsel dönüşüm projeleri ile de yakından ilgisi olduğu belirtilirken sınırlı sayıdaki konuta oluşan yoğun talebin ev fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenme etkisi yarattığı belirtiliyor. 

Son dönemde müteahhitler tarafından satılamayacak endişesi ile raflara kaldırılan konut projeleri nedeni ile konut üretiminin azalması, konut stokunun erimesi, demir ve çimento başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen rekor zamlarda konut fiyatlarını yükselten diğer önemli nedenler arasında yer alıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@