İstanbul'da Konut Fiyatlarının Ve Kiraların En Çok Arttığı Yerler Belli Oldu!

Koronavirüs salgını nedeniyle emlak sektöründe yaşanan değişimler yeni piyasa şartlarının doğmasına yol açmaya devam ediyor. Arık insanlar sakin ve izole yerleşim birimlerine daha çok ilgi göstermeye başladılar. Bu da kiralara ve konutların satılık fiyatlarına yansıdı. İstanbul'da hem konut fiyatları hem de kiralar sakin muhitlerde adeta zirveye çıktı.

İstanbul'da Konut Fiyatlarının Ve Kiraların En Çok Arttığı Yerler Belli Oldu!

Pandemi dolayısıyla emlak sektöründe köklü değişiklikler yaşanmaya başlandı. Daha önceki yıllarda kalabalık muhitler, büyük siteler piyasa belirleyici konumdayken şimdi sakin ve izole yerleşim birimleri önem kazandı. Sakin yerlere olan ilgi artarken İstanbul'da bu durumun hem konutların satış fiyatlarına hem de kira fiyatlarına net şekilde yansıdı.

EMLAK TALEPLERİNDE FARKLI ÖNCELİKLER ÖN PLANA ÇIKMAYA BAŞLADI!

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan bir açıklama yaparak pandemi sürecinde tüketicilerin tercihlerinde çok köklü bir değişim meydana geldiğini belirtti. İnsanların artık farklı öncelikleri olduğunu söyleyen Hakan Akdoğan, “İnsanlar bu salgın dolayısıyla önce kalabalıklardan uzaklaşmak istiyorlar. Ardından konfor olsun, sosyal imkan olsun, ulaşım rahalığı olsun diğer detaylar geliyor. Bundan dolayı İstanbul'da emlak taleplerinin merkez ilçelerden daha çok sakin ve uzak ilçelere yöneldiğini görüyoruz.” dedi.

İSTANBUL'DA KİRALARIN EN FAZLA ARTTIĞI İLÇELER!

Son 1 yıl içerisinde İstanbul'da konut kiralarındaki fiyat değişimlerine dikkat çeken Hakan Akdoğan, “Nisan 2020 ile Nisan 2021 dönemleri arasında konut kiralarında önemli değişimler görüyoruz. İstanbul'da kiralar en fazla Şile, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Zeytinburnu'nda arttı. Bu ilçelerdeki konutların kiralarında bir yıllık süreçte ortalama yüzde 40 ile yüzde 50 arasında artış meydana geldi.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI NE ÇOK NERELERDE ARTTI

Konutların satış fiyatlarındaki değişimlere dair de bilgi veren Hakan Akdoğan, “İstanbul'da satılık evlerin fiyatlarında meydana gelen yükselmelerde ilk sırayı yine Şile'nin koruduğunu görüyoruz. Ayrıca Beylikdüzü, Sarıyer, Avcılar ve Adalar'da da konutların satış fiyatlarında önemli bir yükseliş kaydedildi. Bu ilçelerdeki konutların satış fiyatlarındaki artışlar ortalama olarak yüzde 48 civarında oldu. Özellikle Şile'ye insanlar çok büyük bir talep gösteriyorlar. Satın alınabilecek konut neredeyse kalmadı bile. Avrupa Yakası'nda ise talepler Büyükçekmece'de yoğunlaşıyor.” şeklinde konuştu.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan İstanbul'un ilçelerindeki konutların metrekare fiyatlarında son 1 yıl içerisinde gerçekleşen değişimleri şu şekilde açıkladı:

Şile: Nisan 2021 metrekare fiyatı 6.000 TL (Yıllık artış yüzde 50)

Beylikdüzü: Nisan 2021 metrekare fiyatı 4.400 TL (Yıllık artış yüzde 46,7)

Avcılar: Nisan 2021 metrekare fiyatı 4.600 TL (Yıllık artış yüzde 43,8)

Sarıyer: Nisan 2021 metrekare fiyatı 16.000 TL (Yıllık artış yüzde 42,9)

Adalar: Nisan 2021 metrekare fiyatı 9.950 TL (Yıllık artış yüzde 42,1)

Büyükçekmece: Nisan 2021 metrekare fiyatı 5.200 TL (Yıllık artış yüzde 40,5)

Çatalca: Nisan 2021 metrekare fiyatı 3.900 TL (Yıllık artış yüzde 39,3)

Arnavutköy: Nisan 2021 metrekare fiyatı 3.450 TL (Yıllık artış yüzde 38)

Başakşehir: Nisan 2021 metrekare fiyatı 7.000 TL (Yıllık artış yüzde 37,3)

Bayrampaşa: Nisan 2021 metrekare fiyatı 5.000 TL (Yıllık artış yüzde 35,1)

SONRAKİ HABER