İstanbul'da Metro Krizi! İBB ve Ulaştırma Bakanlığı Arasında Emek Hırsızlığı Tartışması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan U açıklaması sonrası İBB ile bakanlık arasındaki ipler gerildi, karşılıklı açıklamalar ile tansiyon yükseldi!

Emlak Haberleri 08.09.2021 - 15:20 08.09.2021 - 15:22 Gülcan Özer

İstanbul'da yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üstlendiği metrolara normal metrolardan farklı olarak U simgesine sahip olan tabelaların kullanılacağının ilan edilmesi ile yeni bir tartışma yaşanmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni uygulamayı "ayrımcılık" olarak nitelendirirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan son derece sert bir yanıt verildi. 

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN METROLARA U SİMGELİ TABELALAR ASILACAK! 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan sosyal medya paylaşımı ile İstanbul'da bakanlığın uhdesinde yapılan metrolar için artık farklı simgeye sahip olan metro tabelalarının kullanılacağı ilan edilmişti. Böylelikle İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan metrolarda M simgesi kullanılırken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan metrolarda ise U simgesi kullanılacak. 

metro-simgesi-değişti

Konu hakkında dün açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yapılan değişikliği "Hizmeti ayrıştırmak hoş değil" sözleri ile eleştirmişti. İBB tarafından yapılan eleştiriyi yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu ise İstanbul'da çok büyük projeler yaptıklarını belirterek "7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 103 kilometre metro yapıyoruz. Bunun Türk Lirası olarak karşılığı 60 milyar.

Ama karşı tarafta hiçbir iş yapmadan, sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular zaten. Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Ama bunları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Bunu herkesin bilmesi lazım" diyerek hiç kimsenin emek hırsızlığı yapmaması gerektiğini söyledi. 

İBB yönetiminin bu konuda tepki vermek yerine kendi ellerindeki işleri bitirmesi gerektiğini belirten Bakan Karaismailoğlu yapımı devam eden metroların en kısa sürede tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@