İstanbul'da Siyahilere Ev Kiralamıyoruz İddiası İçin 95 Bin TL'lik Manevi Tazminat Davası

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bulunan bir sitede geçtiğimiz aylarda Kamerunlu eşi ile ev kiralamak isteyen kadına “Zencilere kiralık daire vermiyoruz” cevabı verilmesi büyük tartışma konusu oldu. Türkiye Cumhuriyetin vatandaşı olan N.E. gördükleri bu muamele nedeniyle ilgili site hakkında manevi tazminat davası açtı. 

Emlak Haberleri 13.06.2021 - 08:56 13.06.2021 - 08:56 Serhat Karaman

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olay gündemde yer bulmuştu. Kamerunlu C.E. ile evli olan ve bu evlilikten iki çocuğu bulunan N.E. bir sitede ev kiralamak istedi. Ancak  eşinin Kamerunlu bir siyahi olmasından dolayı 26 yaşındaki kadına ev kiralayamayacakları cevabı verildi. 

SİYAHİLERE KİRALIK DAİRE VERMİYORUZ İDDİASI MAHKEMELİK OLDU

Gördükleri muamele karşısında oldukça üzülen karı koca bugünlerde bir hukuk mücadelesi başlattılar. Büyükçekmece 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dilekçe veren ailenin avukatı dilekçede, “Kamuya arz edilen bir taşınmazın müvekkilimizin yalnızca görüntüsü nedeniyle olumsuz cevap verilmiştir. Yaşanılan bu üzüntünün karşılığı asla olamaz ama açılan dava bir nebze olsun bu üzüntüyü giderecektir.” ifadelerini kullandı. 

95 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT İSTENİYOR

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde yalnızca renginden dolayı aşağılanan ve bu muameleye küçük kızları karşısında maruz kalındığı ifade edildi. Mahkemeden ilgili site aleyhinde Kamerunlu C.E. için 60 Bin TL ve eşi N.E. için de 35 Bin TL olmak üzere 95 Bin TL manevi tazminat talep edildi. 

SİTE YÖNETİMİ İDDİALARI REDDETTİ

Site yönetimi ise ailenin bu iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdiler. Mahkemeye de karşı yönde dilekçe veren site yönetimi site içerisinde yabancılara bir düşmanlık yapılmadığını, site içerisinde 70 milletten ve her renkten insan olduğunu ve ırkçılık gibi bir suçlamanın da dayanaksız bir iddiadan öte bir şey olmadığını belirttiler. 

KARAR EMSAL OLACAK

Şikayet üzerine görülecek olan manevi tazminat davası tüm kamuoyunun şimdiden dikkatini çekti. Bu davada ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığı mahkemede ortaya çıkacak. İddialar doğru ise mahkemenin vereceği karar ise emsal olacak. Türkiye'de ev kiralama konusunda yeni bir kuralın bu mahkeme sonucu ortaya çıkabileceği bildirildi. Bundan dolayı mahkemeden çıkacak karar merakla beklenmeye başlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@