İstanbul'da Suya Zam Yapıldı! İşte Ocak 2022'den İtibaren Uygulanacak Su Zammı Oranı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına 2022 yılında yapılacak olan zam oranlarını belirledi. İstanbul'da suya yüzde kaç zam yapıldı?

Finans 15.12.2021 - 18:01 15.12.2021 - 18:01 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da vatandaşların su faturalarına zam kararı alındı. İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu bugün Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Genel Kurul'un ilk gündem maddesi ise İstanbul'da su fiyatlarına zam yapılması oldu. 

İSTANBUL'DA SU ZAMMI GÖRÜŞÜLEREK KARARA VARILDI

Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ Yönetim Kurulu tarafından Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Fiyatı için yüzde 57,38 zam oranına ilave olarak her ay TÜFE oranında zam yapılması teklif edildiğini önerdiğini iddia etti. Ayrıca İSKİ'nin İnsani Su Hakkı'nı kaldırarak konutlarda su satış fiyatlarına yüzde 25 oranında gizli zam yaptığını belirten Hidayet Erdöl, "1 Ocak 2021 tarihindeki su satış fiyatlarına bu şekilde konutlar için yüzde 96 zam yapıldı. Buna ilave olarak da aylık TÜFE oranı kadar zam yapılması isteniliyor. Biz AK Parti ve MHP grupları olarak yürürlükte olan su tarifelerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,20 zam yapılmasını öneriyoruz." dedi.

Hidayet Erdöl açıklamalarını devam ettirirken Eylül ayında İstanbul'da yapılan yüzde 15,62'lik su zammının yeniden değerleme oranından çıkarılmasını talep etti. Buna göre yeni zam talep eden AK Parti ve MHP grupları zam takliflerini ortaya koydular. 

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise İstanbul'da yeni su zammı hakkında, "İstanbul'da İSKİ'nin maliyet giderleri bu yıl yüksek oranda arttı. Bundan dolayı da getirilen teklif kabul edilemez. Fiili olarak suya indirim yapılması isteniyor ve bunu teklif ediyorlar. Bu İSKİ'nin batması demektir. AK Parti ve MHP grupları bunu istiyor." ifadelerini kullandı.

SU FATURALARI NE KADAR ZAMLANIYOR?

İSKİ'nin su zammına yönelik teklifi oy çokluğu ile reddedilirken AK Parti ve MHP gruplarının teklifi oy çokluğu ile kabul edilerek 2022 yılında İstanbul'da suya yapılacak olan zam oranı belirlendi. Buna göre İstanbul'da su tarifelerine yüzde 20,58 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. ocak 2022'den itibaren İstanbullular su faturalarını yüzde 20,58 oranında zamlı ödemeye başlayacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@