İstanbul'da Uçuşa Geçen Ev Kiralarında Son Durum! Kira Fiyatları Düşecek Mi, Yükselme Devam Edecek Mi?

İstanbul'da kira fiyatlarında meydana gelen yükselişlerin ardından vatandaşlar kiraların düşme ihtimalini merak etmeye başladılar. İstanbul'da evlerin kira fiyatları düşer mi? 

Emlak Haberleri 05.10.2021 - 18:00 05.10.2021 - 18:16 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da bir süredir kiralık ev krizi yaşanıyor. Pandemi sürecinde üretimin durması ve yükselen faiz oranları ile artan kira fiyatları vatandaşları zor durumda bıraktı. Kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalan insanlar ile üniversite öğrencilerinin kiralık ev talepleri ile fiyatlar kontrol edilemez seviyeye çıktı. 

İSTANBUL'DA KİRALAR YÜZDE 50,7 ORANINDA YÜKSELDİ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından emlak pazarlama platformun verilerine göre hazırlanan çalışmada İstanbul'da son 1 yıl içerisinde kira fiyatlarında yüzde 50,7 oranında artış meydana geldiği bildirildi. Son 1 aylık süreçte ise kira fiyatlarındaki artış oranı yüzde 8,4 oldu. 2020 yılının Ağustos ayında 2.100 TL'lik bir bedelle kiralanabilen bir evin şu andaki kirası 3.100 TL'ye yükseldi. 

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN BAŞLAMASI KİRALIK EV TALEPLERİNİ ARTTIRDI

İstanbul emlak piyasasındaki son gelişmeleri değerlendiren Remax Sonuç Bağdat Caddesi Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kemal Işık, “Üniversitelerde yüz yüze eğitimlerin başlamasına dair kararın alınmasının ardından öğrenciler ve aileleri İstanbul'da ciddi bir kiralık ev talebi meydana getirdiler. Öğrenci yurtları ilk seçenek olarak dursa da bu yurtların okula uzak olmaları, fiyatlarının yüksek olması gibi nedenlerle talepler kiralık konutlara yöneldi.” dedi. 

YABANCIYA KONUT SATIŞI EV KİRALARINI YÜKSELTTİ

Konut fiyatlarındaki artışların kiralara yansıdığını ifade eden Mustafa Kemal Işık yabancıya konut satışına dikkat çekerek, “Türkiye'de 250 Bin Dolar değerinde konut yatırımı yapan vatandaşlara vatandaşlık hakkı veriliyor. Yabancıya konut satışı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 oranında arttı. 

Yabancı yatırımcılar vatandaşlık elde edebilmek için konut satın almak için talep gösterdiler. Bu durum ev fiyatlarını arttırırken doğal olarak kiraların da yükselmesine neden oldu. Özellikle Bağdat Caddesi gibi modern yapılara sahip olan lokasyonlarda büyük bir konut talebi bulunuyor. Buralarda kira fiyatları da benzer şekilde artıyor.” ifadelerini kullandı. 

GÖÇMENLERİN BARINMA TALEPLERİ KİRALARI YÜKSELTİYOR

Türkiye'de konut fiyatlarında düzensiz göç dalgasının da yükseliş etkisi yaptığını söyleyen Mustafa Kemal Işık, “Türkiye belirli dönemlerde göç alabilen bir ülke. İstanbuL'da şu anda 500 binden fazla sayıda Suriyelinin yaşadığı biliniyor. Bunların yanından Lübnan, İran, Irak, Afganistan gibi ülkelerden de gelen göç dalgası var. Bu insanların barınma talepleri kira fiyatlarına yükseliş olarak yansıyor.” şeklinde konuştu. 

KİRALARIN DÜŞMESİNİ BEKLEMİYORUZ

İstanbuL'da kiraların düşüp düşmeyeceği sorusuna da cevap veren Mustafa Kemal Işık, "Öncelikle İstanbul'da bir konut stoku problemi var. Yeni konut üretimi ihtiyacı karşılayacak seviyede gerçekleşmedi. Dolayısıyla kiralık evlere de yoğun bir talep var. Bundan dolayı kira fiyatlarının düşmesini beklemiyoruz." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@