İstanbul'daki Konut Fiyatına Fransa'da Havuzlu Lüks Şato Alabilirsiniz!

Türkiye'de konut fiyatları her geçen gün artarken yönümüzü Avrupa'ya çevirdiğimizde şok tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul'daki en pahalı villa, Fransa'daki lüks şatodan daha pahalı.

Emlak Haberleri 07.02.2022 - 12:46 07.02.2022 - 12:46 Büşra Uluşen

Türkiye'de maliyet artışları nedeniyle konut fiyatları neredeyse her gün yükseliyor. Günümüzde konut almak da konut kiralamak da bir hayli zorlaştı. Uzmanlar bu durumun nedenini arz-talep dengesinin  bozulması şeklinde açıklıyor.

Odatv'nin haberine göre, konut fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden biri, insanların artık kalabalıktan uzak ve doğa ile iç içe bir hayat sürmek istemesinden kaynaklanan arz talep dengesizliği olarak öne çıkıyor. Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul'da, vatandaşlar daha az nüfusu olan bölgelere yöneliyor. Beykoz, Silivri ve Sarıyer'deki bahçeli ve müstakil konutlar pandemiyle birlikte ilk tercih oldu. Ancak bu durum da yine talebin yüksek olması nedeniyle konut fiyatlarını yükseltti. 

İSTANBUL'DAKİ VİLLA, FRANSA'DAKİ ŞATO'DAN DAHA PAHALI!

Türkiye ve dünyadaki konut piyasasına bakıldığında, İstanbul'daki villa tipi konut henüz inşaat halindeyken 2 milyar 250 milyon liradan satışa çıkarılıyor. 600 metrekare arsa üzerine, 260 metrekare olan villa 5 oda 1 salon. 

istanbul villa

Yönümüzü Avrupa'ya çevirdiğimizde ise internet sitelerinde satışa sunulan en pahalı şato tarzı ev, Fransa'nın Cannes kentinde yer alıyor. 3 bin metrekare arazi üzerine yapılan şatoda, 9 yatak odası, 4 salon ve 12 banyo bulunuyor. Üstelik içerisinde kapalı havuz, bar ve sinema salonu da var. 

fransa şato ev

Fransa'nın Cannes kentinde bulunan bu ultra lüks şato 120 milyon Euro'ya satılıyor. Türkiye2deki güncel döviz kuru ile hesaplama yapıldığında bu fiyat 1 milyar 864 milyon 800 bin TL'ye denk geliyor. 

fransa şato ev2

fransa şato ev3

Buna göre Avrupa'nın merkezinde süper lüks şato satın aldığınızda, İstanbul'daki bir villadan 385 milyon 200 bin lira daha az ödeme şansınız bulunuyor. Üstelik kalan para ile de İstanbul'da boğaz manzaralı lüks bir yalı da satın alabilirsiniz.

fransa şato ev4

Sözü edilen şato evin internet sitesindeki ilanı ise şöyle:

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@