İstanbul'un En Değerli İlçeleri! Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İlçeler İlan Edildi

İstanbul'da konut fiyatları büyük bir hızla yükselirken pandemi piyangosu vuran ilçeler belli oldu. İstanbul'da nereden ev alınır 2021, İstanbul'da konut fiyatları ve ev kiraları neden yükseldi?

Emlak Haberleri 17.11.2021 - 12:14 17.11.2021 - 12:14 Gülcan Özer

Pandemi döneminde zam yağmuruna uğrayan konut fiyatları yükselişine tüm hızı ile devam ederken özellikle de İstanbul'da konut fiyatları cep yakmaya başlamıştı. Tüm dünya genelinde konut fiyatları zamlanırken Türkiye ise dünyada konut fiyatlarının en çok zamlandığı ülke olarak ilk sırada yer almıştı. 

Konut fiyatları hakkında son araştırma verilerinden biri de Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayımlandı. Sahibinden internet sitesinden elde edilen verilerin derlenerek hazırlandığı sahibindex Konut Piyasası Görünümü raporu sonuçlarına göre İstanbul'un en çok değer kazanan 10 ilçesi de belirlenmiş oldu. 

İSTANBUL'DA NEREDEN EV ALINIR 2021?

Konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler belirlendi. Açıklanan rapora göre İstanbul'un en değerli ilçesi konut fiyatlarının yıllık bazda yüzde 95,3 oranında yükseldiği Kadıköy oldu. Kadıköy'de satılık konut fiyatları için ortalama metrekare fiyatı 10 bin 440 liradan 20 bin 387 liraya ulaştı. Yıllık bazda yüzde 80,3 oranında fiyatların yükseldiği Şile ise listede ikinci sırada yer aldı. 

Ortalama satılık konut metrekare fiyatının yüzde 66,5 oranında zamlanarak 22 bin 222 liraya ulaştığı Sarıyer üçüncü olurken Çatalca ise yüzde 66'lık fiyat artışı ile listede 4. basamakta yer aldı. İstanbul'da konut fiyatları en çok artan ilçeler sıralamasında ise ilk 5 ilçesine giren son ilçe yüzde 65,6'lık fiyat artışı ile Avcılar ilçesi oldu. İstanbul'da konut fiyatları en çok artan 10 ilçe listesinde son 5 içerisinde yer alan ilçeler sırası ile Beşiktaş, Maltepe, Beykoz, Büyükçekmece ve Üsküdar ilçeleri olarak sıralandı. 

istanbul konut fiyatları

İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Yabancıların gözdesi olan İstanbul'da son dönemde yoğun mülteci göcünün de yaşanması nedeniyle son derece fazla konut talebi gerçekleşmişti. Yoğun konut talebine rağmen konut arzınının sınırlanması nedeniyle konut fiyatlarına zam yağmuru başlarken üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile öğrencilerin de şehre dönmesi ile konut fiyatları adeta uçuşa geçmişti. 

Tüm dünyada küresel piyasalarda konut fiyatları yükselişe geçerken konut fiyatlarının en çok arttığı ülke ise Türkiye olmuştu. İstanbul'un yoğun göç ile karşı karşıya kalması da konut fiyatlarını yükseltmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@