Ana Sayfa EKONOMİ 27 Ağustos 2017

İstanbul’un Sembolü Olacak 365.5 Metrelik Kulede Sona Gelindi

Görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanması için hayata geçirilen, İstanbul'un sembolü haline gelecek olan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesinde sona yaklaşıldı.
2017-08-27T14:30:38+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
İstanbul’un Sembolü Olacak 365.5 Metrelik Kulede Sona Gelindi
İstanbul’un Sembolü Olacak 365.5 Metrelik Kulede Sona Gelindi

Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesinde sona yaklaşıldı.

Uzunluğu Eyfel Kulesini Geçecek

Çalışmaları hızla devam eden Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesinde son aşamalara gelindi. İnşaatı bittiğinde Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’nden daha yüksek bir yapı halini alacak.

Yapımı tamamlandığında toplam 165 metre uzunluğa sahip olacak olan çelik konstrüksiyonun son bölümünün yapımı için çalışmalar başlatılırken, bu bölümde aynı zamanda telsiz ve televizyon vericileri de yer alacak.

365.5 Metrelik Dev Kule

Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesinin yapımının 170 milyon liraya mal olacağı tahmin ediliyor. Yapımı tamamlandığında kulenin toplam yüksekliğinin 365.5 metreyle dev boyuta ulaşacağı öğrenildi.

365.5 metre yüksekliğe ulaşacak gözleri üzerine toplayan yapının temel atma töreni 2016 yılının Mart ayında geniş katılım kitlesi ile yapılmıştı.

Çamlıca Cami projesi ile gündeme gelen ve Çamlıca tepesinde yer alan televizyon ve radyo vericilerinin oluşturduğu kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için geliştirilen projede betonarme bölümlerin tümü tamamlanırken çelik konstrüksiyonun ise son aşamalarına başlanıldı.

İstanbul’un Sembolü Olacak

Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesinin yüksekliği 365.5 metre olacağı belirtilirken, denizden yüksekliği, 595 metre olarak açıklandı. Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi her biri 4,5 metre yüksekliğinden oluşan 53 kattan meydana geliyor ve bu katların 4 tanesi yerin altında yer alıyor.

300 işçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede, kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesi planlandı.

İstanbul´un sembolü olması beklenen yeni kulede 176’ncı ve 180’nci katlarda bir restoran bulunacağı, ayrıca kulenin 150 metre yüksekliğindeki bölümünde ise iki seyir terası inşa edileceği öğrenildi.

Kuleye iniş ve çıkışta ise hızlı ve modern asansörler bulunacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?