İstanbul'un Su Kaynaklarında Hızlı Değişim! Baraj Doluluk Oranları Yüzde Kaç Oldu Şubat 2022

İstanbul'da son dönemlerde meydana gelen yağışların baraj doluluk oranlarını nasıl etkilediği merak ediliyor. İstanbul'daki baraj doluluk oranları arttı mı? Baraj doluluk oranları yüzde kaç oldu?

Gündem 03.02.2022 - 23:22 03.02.2022 - 23:22 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da son dönemlerde meydana gelen yağışların barajlara ne şekilde yansıdığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Sonbahar mevsiminde yıllık olağan yağışların olmamasından dolayı İstanbul'da bulunan barajlarda doluluk oranları mevsimsel ortalamanın altında kalmıştı. 2021 yılının Nisan ayında yüzde 86,82'lik baraj doluluk oranını yakalayan İstanbul o dönemden itibaren barajlarda doluluk oranını arttıramamıştı. Ancak kış mevsimindeki yağışlar bu tabloyu tersine çevirmeye başladı. 

İSKİ BARAJ DOLULUK ORANLARINI AÇIKLADI!

İstanbul'daki kar ve yağmur yağışlarının yoğunluğu barajlardaki doluluk oranlarını arttırmaya başladı. İSKİ tarafından açıklanan son verilere göre İstanbul'da baraj doluluk oranı yüzde 59,94 olarak ölçüldü. Günlük değişimin yüzde 3,81 ve haftalık değişimin ise yüzde 5,3 olduğu bildirildi. Son bir gün içerisinde İstanbul'da bulunan barajlarda 33,1 milyon metreküplül su kaynağı eklendiği bildirildi. Haftalık eklenen su kaynağı ise 46,08 milyon küp oldu. Baraj doluluk oranlarında en büyük artış 3 Şubat tarihinde meydana geldi.

istanbul baraj doluluk oranları 3

HANGİ BARAJDA YÜZDE KAÇ DOLULUK ORANI YAKALANDI

İSKİ tarafından hangi barajda ne kadar doluluk oranı olduğu da açıklandı. Buna göre Alibey'da yüzde 44,93, Büyükçekmece'de yüzde 51,26, Darlık'ta yüzde 58,52, Elmalı'da yüzde 79,39, Istrancalar'da yüzde 98,97, Kazandere'de yüzde 64,3, Ömerli'de yüzde 80,22, Pabuçdere'de yüzde 60,32, Sazlıdere'de yüzde 28,84 ve Terkos'ta yüzde 56,36 oranlarına ulaşıldı.

istanbul baraj doluluk oranları 2

EN ÇOK SU KAYNAKLARI HANGİ BARAJLARDA?

İstanbul'daki barajlardaki toplam su miktarı anlamına gelen baraj doluluk oranlarının barajlara dağılımına dair de grafik İSKİ tarafından paylaşıldı. Buna göre en yüksek su miktarı olan barajlar Ömerli, Terkos, Büyükçekmece, Darlık ve Pabuçdere'de bulunuyor. Bu barajlarda bulunan su miktarları şu anda İstanbul'un en önemli su kaynakları oldular. 

istanbul baraj doluluk oranları 1

İstanbul'da baraj doluluk oranlarında meydana gelen yükselişler memnuniyet verici oldu. Özellikle kış ayları ile bahar aylarında bu yükselişlerin devam etmesi beklenirken yetkilere göre İstanbul'un 2022 yılı içerisinde herhangi bir su sorunu yaşnmasına ihtimal verilmiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@