İstanbul’un Tarihi Lisesinde Mangal Krizi Çıktı

İstanbul ilindeki hem en köklü hem tarihi hem de en iyi eğitimin görüldüğü okul olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi karıştı. Bir süre öncesinde okulun Proje Okul kapsamına alınarak öğretmen kadrosu dağıtılmasına veliler ve öğrenciler isyan etmişti. Eğitim seviyesinin düşeceğinden endişe eden veliler ve öğrenciler uzun süre protesto etmişti. Şimdi de okulda “Izgara” gerginliği yaşandı. Alınan bilgilere göre, Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Necati Yener bir ızgara partisi tertip etti. Tertip ettiği ızgara partisine gelmeyecek olan öğrencileri de...

İstanbul ilindeki hem en köklü hem tarihi hem de en iyi eğitimin görüldüğü okul olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi karıştı. Bir süre öncesinde okulun Proje Okul kapsamına alınarak öğretmen kadrosu dağıtılmasına veliler ve öğrenciler isyan etmişti. Eğitim seviyesinin düşeceğinden endişe eden veliler ve öğrenciler uzun süre protesto etmişti. Şimdi de okulda “Izgara” gerginliği yaşandı. Alınan bilgilere göre, Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Necati Yener bir ızgara partisi tertip etti. Tertip ettiği ızgara partisine gelmeyecek olan öğrencileri de sınıflarına çıkarak alenen tehdit ettiği iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Barış Yarkadaş da bu olayı Meclis Gündemine taşıdı.

Izgara Sorun Oldu

Ülkenin en köklü eğitim mekânlarından biri olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü, iddialara göre bir ızgara partisi düzenlemek istedi. Bazı öğrencilerin de sucuk ızgarası yeme partisine katılmayacağını öğrendi. Bunun üzerine bizzat sınıflara giderek alenen öğrencileri tehdit etti. İddiaların merkezindeki okul müdürünün yaptığı iddia edilen bu eylemleri de Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Barış Yarkadaş da bu olayı Meclis Gündemine taşıdı. Mangal krizi diye adlandırılan olay neticesi veliler şikâyette bulundu.

Önceki gün oluşan olayın hemen peşinden 11 G sınıfındaki öğrenciler durumu ailelerine aktardı. Hemen okulun önüne gelen veliler, okul müdürünü de protesto etti. Ardından da Çağlayan Adliye Sarayına giderek müdür hakkında şikâyette bulundu. Çağlayan Adliyesine giden öğrenci velisi Ülkü Sarıcan, halen okul içerisinde yürütülen bir müfettiş sorgusunun bulunduğunu, hem tehdit hem ayrımcılık hem de disiplin baskısı sebebi ile bir soruşturmanın sürdüğünü aktardı. Olay günü on buçuk sularında sınıfa gelen Okul Müdürü, “Bundan sonra gününüzü göstereceğim Haysiyetsiz Soytarılar” diye hem tehdit hem de hakaret ettiği iddiası ile burada olduklarını açıkladı.

Mahkemeye Koşan Veliler

Çağlayan Adliye Sarayı önüne gelen bir diğer öğrenci velisi de Recep Tunaoğlu idi. Açıklamasında, iki senedir bu okulda görev yapan bir müdürün olduğunu ve öğrencilerin çok sıkıntılı olduğuna değindi. Müdürün öğrencilere sürekli hakaret ettiği ve tehditler savurduğunu iddia etti. Son olayda da ızgara partisine iştirak etmeyecek öğrencilere hakaret ettiğini iddia etti. Kızının vejetaryen olduğunu ve bundan sebep partiye iştirak etmediğine vurgu yaptı. Okul Müdürünün kızına öğrencileri örgütleme isnadında bulunduğunu da iddia eden veli, kızının disipline verilmekle tehdit edildiğini savundu.


Katkıda Bulunun