İstanbul'un Taşı Toprağı Altın Oldu! Konut ve Arsa Fiyatları Uçtu, Dar Gelirli İçin Ev Sahibi Olmak Hayal Ötesi Oldu

Konut fiyatları ve ev kiralarında yaşanan rekor yükseliş hiç hız kesmeden devam ederken konut fiyatlarının en çok arttığı il İstanbul oldu. İstanbul'da ortalama konut fiyatı 1.5 milyon TL oldu!

Emlak Haberleri 16.05.2022 - 09:20 16.05.2022 - 09:20 Gülcan Özer

Tüm dünyada büyük bir barınma krizi yaşanırken küresel piyasalarda konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye olmuştu. Türkiye zam rekoru kırarken ülke genelinde ise hem kiralık hem de satılık okunt fiyatlarının en çok arttığı şehir İstanbul olarak öne çıktı. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre İstanbul'da ortalama konut fiyatı 100 m2 daire için 1 milyon 400 bin TL bandına dayandı. Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni konut kredisi destek paketi ile beraber daha da hızlandı. Kredi paketinin açıklanmasının ardından sahibinden satılık konut fiyatları yukarı yönlü değiştirilmeye başlanmıştı. 

İSTANBUL'DA EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU! KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

İstanbul için söylenen "taşı toprağı altın" sözü gerçek oldu. İstanbul'da hem satılık konut fiyatları hem de ev kiraları rekor hızla yükselmeye devam ederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan son konut fiyat endeksi raporuna göre ortalama konut fiyatı 1 milyon 400 bin TL sınırını aşarak 1.5 milyon TL bandına doğru ilerlemeye devam etti. 

tcmb konut fiyat endeksi

Konut üretiminin azalması, inşaat maliyet endeksinin yükselmesi ve enflasyon rakamlarındaki artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıtıldığı belirtilirken yine artan konut talebinin de fiyatları körüklediği belirtiliyor. Alt gelir grubu aylık taksit ödemesi nedeni ile artık konut kredisi çekerek ev sahibi olma şansını kaybederken gözler TOKİ ve KİPTAŞ tarafından açıklanacak sosyal konut projelerine çevrilmiş durumda. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@