İşte Adım Adım Türkiye'nin Yeni Kontrollü Normalleşme Takvimi!

Türkiye'de 17 gündür devam eden tam kapanma sokağa çıkma yasakları yarın sabah sona erecek. Kabine toplantısından ise yarın normalleşme takvimi kararları çıkacak. Normalleşme nasıl olacak? İlk olarak hangi kısıtlamalar kaldırılacak? Tam normalleşme ne zaman başlayacak?

İşte Adım Adım Türkiye'nin Yeni Kontrollü Normalleşme Takvimi!

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 17 günlük tam kapanma sokağa çıkma yasaklarının sonuna geldi. Şimdi ise vatandaşların tamamı normalleşme adımlarının nasıl atılacağını merak ediyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılacak olan kabine toplantısından normalleşme kararları çıkacak. Kabinenin en önemli gündem maddesi kademeli normalleşmeyi sağlayacak olan takvim olacak. Kademeli ve kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Bilim Kurulu'nun tavsiyekararlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündeme getirecek. Bu kararlar doğrultusunda normalleşme adımları atılacak. Bu adımlar ile alakalı olarak da ön bilgiler kamuoyuna yansımaya başladı. Kabine toplantısından hangi kararlar çıkacak? Normalleşme adımları nasıl atılacak?

KAFE, RESTORAN VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs sürecinde en çok mağdur olan kesim olarak gösterilen kafeler, lokantalar ve restoranlar ilk açılacak işletmeler olacaklar. Haziran ayının başın akadar bu işletmelerde kademeli açılış kuralları uygulanacak. Sosyal mesafe, açık alanda oturma şartı, saat ve kişi sınırlaması ve HES kodu zorunluluğu gibi kurallarla kafeler, restoranlar ve lokantalar açılacak. Ancak Mayıs ayı içinde bu işletmeler akşam saat 20:00'a kadar açık olabilecekler.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI KALDIRILACAK MI?

Sokağa çıkma yasakları hakkında da alınacak karara dair bilgiler geldi. Buna göre tam kapanma öncesine dönüş yapılacağı bildirildi. Haziran ayının başına kadar hafta içi saat 21:00 ile saat 05:00 arasında sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları ise Cumartesi 21:00 ile Pazartesi 05:00 arasında olacak. Haziran ayının başında sokağa çıkma yasakları hakkında yeni bir karar alınacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Okullarda yüz yüze eğitime başlanması için acele edilmeyecek. Uzaktan eğitim ile bu eğitim ve öğretim yılı tamamlanacak. Yeni eğitim ve öğretim yılında ise yüz yüze eğitim başlayacak. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı gerekli hazırlıklara başlayacak. Eylül ayında Türkiye'nin 81 ilinde tüm okulların tüm sınıfları yüz yüze eğitim ile açılacaklar.

DÜĞÜN, NİŞAN, ASKER UĞURLAMASI NE ZAMAN YAPILABİLECEK?

Kademeli normalleşme gerçekleşeceği için ilk aşamada düğün, nişan ve asker uğurlaması gibi organizasyonlara şu anda uygulanan yasaklar devam ettirilecek. Günlük vaka sayılarının 5 binin altına inmesi ile Temmuz ayından itibaren düğünlere ve nişanlara izin verilecek. Bu izin kontrollü bir şekilde olacak ve tam kapasiteli düğün ve nişan yapılabilmesi bu yaz da mümkün olmayacak.

TAM NORMALLEŞME TEMMUZ'DA

Tam normalleşmeye geçilebilmesi için Temmuz ayı beklenilecek. Ancak bu süreçte kademeli bir şekilde açılmalar ve kısıtlamaların kaldırılması gerçekleştirilecek. Diğer işletmelerin ve AVM'lerin Mayıs ve Haziran aylarında belirli kurallar dahilinde açılacağı bildirildi.