İsteğe bağlı sigortalı olmanın şartları nelerdir, kimler olabilir?

Prim günü eksik olanlar ya da herhangi bir geliri olmayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olmanın şartlarını araştırıyor. İşte isteğe bağlı sigorta ya ilişkin bilinmesi gerekenler.

Finans 18.04.2022 - 17:47 18.04.2022 - 17:47 Büşra Uluşen

Herhangi bir geliri olmayanlar, devletten para almayanlar ve prim günü eksik olan yarı zamanlı çalışanlar isteğe bağlı sigorta yaptırma ve bu yöntemle emekli olma hakkına sahiptir. İsteğe bağlı sigorta ve borçlanma sisteminde, günlük asgari ücretin 7.5 katına kadar prim ödeme imkanı tanınmaktadır. 

Kimler isteğe bağlı sigorta yaptırabilir, şartlar neler?

Bir ay içerisinde 30 günden az çalışanlar, dul yetim aylığı alanlar da isteğe bağlı olarak sigortalı olabilmektelerdir. İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için kişinin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekmekte ve her ay en düşüğü 1.601 TL olan prim ücretini yatırmak gerekmektedir. 

Primini düzenli bir şekilde yatıranların işe gitme zorunluluğu da bulunmamaktadır. 2008 yılından sonra isteğe bağlı sigorta yaptıranlar Bağ-Kur'lu olarak değerlendirilmektedir. 

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki 18 yaşının doldurulmuş olmasıdır. Daha sonra sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışılmıyor olunması gerekir. Ay içerisinde 30 günden az çalışanlar veya yarı zamanlı çalışanların isteğe bağlı sigortalı olma hakları bulunmaktadır. Türkiye ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkelerde çalışan kişiler de isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler. 

İsteğe bağlı sigorta primi ödenmeye devam edilirken, zorunlu sigorta yapılan bir işte çalışmaya başlayan kişinin isteğe bağlı prim ödediği süreler iptal edilmekte ve ödenen miktar geri iade edilmektedir. 

Bunun yanında 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yapılan isteğe bağlı sigortalar, Bağ-Kur kapsamında kabul edilmektedir. Bağ-Kur'lular, SSK'lılara göre daha uzun süre prim ödeyerek emekli olmaktadırlar. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@