İşverenlerden Heyecanlandıran Asgari Ücret Zammı Açıklaması! Hükümet İle Görüşme Yapılacağı Duyuruldu!

Asgari ücrete zam yapılmasına dair tartışmalar hakkında en dikkat çekici açıklama TÜSİAD’dan geldi. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan yaptığı açıklama ile asgari ücret zammına yeşil ışık yaktı.

Finans 25.04.2022 - 18:34 25.04.2022 - 18:34 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de bir süredir asgari ücrete zam yapılmasına dair tartışmalar yaşanıyor. Vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyleyen AK Parti yöneticileri asgari ücrete zam yapılabilir açıklamalarını yapmalarının ardından gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilmişti. Bu iki isim de asgari ücrete bir ara zam yapılamayacağını açıklamışlardı. Bugün ise asgari ücrete zam konusunda işveren tarafından yeni bir açıklama yapıldı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN EN NET ÇIKIŞ İŞVERENDEN GELDİ!

Asgari ücrete zam yapılmasına dair tartışmalara çok net bir noktadan giriş yapan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Biz gençlerin hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam oluşturmak durumundayız. Türkiye’de çok önemli bir yetenek havuzu var ve biz bunu kaybetme lüksüne sahip değiliz. 

Bazı işverenler Türkiye’de geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarında çalışanların gelirlerine dair özel uygulamalar yaptılar. Eğer iş dünyasında başarı istiyorsak çalışanların enflasyona ezdirilmediği bir ortamı tesis etmek durumundayız. Yüzde 60’ın üzerinde bir enflasyon ortamında ne yapılması gerekiyorsa asgari ücret zammı için o yapılmalıdır. Biz bu konuda hükümetle görüşmeyi düşünüyoruz.” dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELE AÇIKLAMASI

Faiz ve enflasyon konularında da açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Özel şirketler faizlerin düşmesini talep ederler. Ancak iş dünyasının ucuz ve sürdürülebilir bir finansman erişimi olmalıdır. Büyüme uğruna enflasyon ile mücadeleyi bir kenara bırakamayız. Önceliğimiz enflasyonla mücadele olmalı. Diğer meselelerimizi onun ardından sıralamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan işveren kesiminden gelen asgari ücret zammı açıklaması büyük bir heyecan yarattı. İşçi temsilcilerinin dahi bu denli asgari ücret zammını savunmamış olmaları ise dikkatlerden kaçmadı. TÜSİAD ile hükümet arasında asgari ücret zammı konusundaki görüşmenin ne zaman yapılacağına dair net bir açıklama yapılmadı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@