İsviçre'den Tarihi Karar! 207 Yıllık Tarafsızlık Duruşunu Bozdu, Rusya'ya Yaptırımları Sıraladı!

1815'ten beri tarafsızlık ilkesini benimseyen İsviçre, Rusya için duruşunu bozdu. Ülke Rusya'ya yaptırımları peş peşe sıraladı.

Finans 01.03.2022 - 09:43 01.03.2022 - 09:43 Büşra Uluşen

Uzun yıllardır tarafsızlık ilkesini benimseyen ve barış görüşmelerine ev sahipliği yapan İsviçre, Rusya-Ukrayna savaşı karşısında beklenmedik bir hamle yaptı. Ülkeler arası çatışmalara karışmayan, sadece barış söz konusu olduğunda ortaya çıkan İsviçre bu kez Rusya'yı karşısına aldı.

TARAFSIZLIĞI BOZDU, YAPTIRIMLARI PEŞ PEŞE SIRALADI

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, 7 üyesi ile Rusya'ya karşı uygulanacak yaptırımlara karşı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından konuşan Cassis, Federal Konseyin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve birkaç bakanının mal varlıklarını dondurduğunu açıkladı. 

Yaptırımların hemen uygulanmaya başlayacağını söyleyen Cassis yaptırımlar için '' İsviçre, bu kişilerin sorumlu olduğu uluslararası kamu hukukunun ciddi ihlallerine tepki gösteriyor '' dedi. İsviçre, Rusya'ya karşı AB ile aynı yaptırımları uygulayacak. 

İsviçre, bu gerilim hattı içerisinde Ukrayna'nı yanında olduğu belirterek, Polonya'ya kaçan Ukrayna vatandaşları için temel ihtiyaç maddeleri göndereceklerini ifade etti. 

putin-isviçre yaptırım

UÇUŞLAR KAPATILDI, VİZELER ASKIDA 

Yaptırımları peş peşe sıralayan İsviçre Konseyi, bugünden itibaren kendi hava sahasını Rusya'ya kapatma kararı aldı. Uçuşlar yalnızca insani, tıbbi ya da diplomatik amaçlı yapılabilecek. Bunun yanında Rus vatandaşları için vizeyi kolaylaştıran 2009 anlaşması da kısmen akıya alındı ve yalnızca diplomatik pasaport hamilerinin ülkeye vizesiz girişlerine izin verilecek. 

Konsey bu yaptırımı için ise İsviçre'nin tarafsızlığını ve barış politikasını dikkate alarak böyle bir karar verdiklerini ifade etti. 

İsviçre'nin Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulaması ve 207 yıllık tarafsızlığını bu olay için bozması, Avrupa Birliği (AB) tarafından memnuniyetle karşılandı. 

İSVİÇRE NEDEN TARAFSIZDI?

1815'te yapılan Paris Senedi ile İsviçre'nin daimi tarafsızlığı birçok ülke tarafından kabul edilmişti. Tarafsızlık statüsünü benimseyen ve yalnızca barış masasına oturulması konusunda ortaya çıkan İsviçre, 207 yıl süren tarafsızlığını Rusya'ya yaptırım uygulayarak bozmuş oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@