İşyeri Kira Artış Oranı Hakkında Yanlış Bilgilendiriliyoruz!

Kira zam oranı yasal düzenleme ile TÜFE olarak değiştirildi. Peki, 2019 işyeri kira artış oranı nasıl hesaplanacak, zam hesaplaması nasıl yapılacak?

EMLAK HABERLERİ 09.03.2019 - 13:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Kira zam oranı yasal düzenleme ile TÜFE olarak değiştirildi. Peki, 2019 işyeri kira artış oranı nasıl hesaplanacak, zam hesaplaması nasıl yapılacak?

Sevgili takipçilerimiz,2019 yılında işyeri kira artış oranı TÜFE 12 aylık değişim oranını geçemez! Bu konuya bilhassa kiracıların dikkat etmesi gerekiyor. Konuyu açıklamaya çalışalım.Türk Hukukunda konut ve çatılı işyeri kiraları, Türk Borçlar Kanunu’nun 339 vd. maddelerinde düzenleniyor. Kanunumuz, esas olarak kira bedelinin ve kira artışlarının sözleşme ilişkisi çerçevesinde taraflarca serbest iradeyle belirlenmesi ilkesine dayanıyor.Sözleşme serbestisi geçerli olmakla birlikte kanunun 344’üncü maddesi, kira artışlarına ÜFE on iki aylık değişim oranı sınırı getirmekteydi. Yani sözleşme ile belirlenen artış oranı, bu değişim oranını geçemiyordu. Ancak aynı zamanda 6217 sayılı Torba Yasada mevcut geçici 2. Madde nedeniyle, 2020 yılına kadar kiracısı tacir veya tüzel kişi olan işyeri kiralarında bu hüküm uygulanmıyordu.Yani ÜFE on iki aylık değişim oranı sınırı işyeri kiralarında geçerli değildi ve her halde sözleşmedeki artış oranı uygulanıyordu. Hal böyleyken, 18/1/2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7161 sayılı Torba Yasa ile, ÜFE şartı getiren Borçlar Kanunu md. 344 hükmü değiştirildi ve artık TÜFE on iki aylık değişim oranı sınırı uygulanmaya başladı.Nitekim yasa koyucu, ÜFE’de yaşanan yüksek artıştan kiracıları korumak istemişti. Şimdi dikkat edelim. 7161 sayılı torba yasa ile aynı zamanda, yukarıda bahsettiğimiz geçici 2. Maddeye de ek bir düzenleme getirildi ve TÜFE on iki aylık değişim oranının esas olacağına ilişkin hükmün, işyeri kiralarında da uygulanacağı düzenlendi.Çünkü enflasyona bağlı kira artışlarından sadece konut kiracılarını değil, işyeri kiracılarını da korumak amaçlandı. Yani ortada kiracısı tacir veya özel veya kamu tüzel kişisi olan işyeri kiralarında da kira bedelindeki artış oranında TÜFE on iki aylık değişim oranına uyulmak zorundadır.Saygılarımla,Av. Çağrı ÜNSAL – Ankara BarosuHer türlü soru ve görüşleriniz için hukuk@emlak365.comAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook Konut Kredisi ve Emlak Haberleri Kapalı Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@