İşyeri ve Konut İçin Yeni Düzenleme: AK Parti'nin Yeni Elektrik Faturası İndirim Formülü Kulislere Sızdırıldı!

Yüksek gelen elektrik faturaları için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında AK Parti tarafından yeni formüller üretilmeye başlanmıştı. Kademeli tarife yeniden düzenlenecek!

Finans 09.02.2022 - 11:10 09.02.2022 - 11:18 Gülcan Özer

Elektrik faturaları Ocak ayında yapılan zammın etkisi ve artan tüketim miktarları nedeni ile cepleri yakmış hem konutlarda vatandaş hem de işyerlerinde esnaf gelen rakamlara isyan etmişti. Faturalarda kesilen rakamlar rekor seviyelere ulaşırken yoğun kamuoyu tepkisi üzerine kademeli tarifede uygulanan kota sınırı 150 kilovatsaatten Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine sonrası yapılan açıklamada 210 kilovatsaate çekilmişti. 

Kota sınırında yapılan düzenlemeye rağmen yüksek elektrik faturası isyanı dalga dalga büyümeye devam ederken AK Parti tarafından hem işyeri hem de konutlarda gelen yüksek faturalarında düşüş etkisi yaratacak ve üzerinde çalışılan 4 formül basına sızdırıldı. Yapılacak olan yeni düzenlemelerde hem ekonomiye büyük bir yük bindirmeyecek hem de vatandaşın cebindeki fatura yangının söndürecek ortak bir yolun belirlenmesi amaçlanıyor. 

ELEKTRİK FATURASINA NE KADAR, KAÇ TL ZAM GELDİ, ELEKTRİK ZAMMI 2022 NE KADAR?

Hatırlanacağı üzere elektrik faturaları için yapılan yeni tarife düzenlemesi ile elektrik faturaları için 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere faturalara yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam yapılmıştı. 

elektrik faturasına zam haberi

ELEKTRİK FATURASINA İNDİRİM VAR MI, ELEKTRİK FİYATLARINA İNDİRİM GELECEK Mİ?

Kademeli elektrik faturası için uygulanacak olan 150 KW sınırı Ocak ayında havaların aşırı soğuk olması nedeni ile pek çok hanede aşılmış, bu da elektrik faturalarının 2-3 katına çıkmasına neden olmuştu. Yaşanan yükselişin ardından sosyal medya başta olmak üzere pek çok platformda vatandaşlar faturalarına indirim talep etmeye başlamıştı. 

Hükümet tarafından atılan ilk adımda elektrik faturası için kota sınırı değiştirilmiş, 150 KW saat yerine 210 KW uygulamasına geçilmişti. Ancak yine de rakamlar çok değişmediği için tepkiler azalmazken AK Parti tarafından yeni formüller üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Basına sızdırılan formüller şu şekilde sıralanıyor;

elektrik faturasına indirim

ELEKTRİK FATURASINA KDV İNDİRİM GELİR Mİ, KDV İNDİRİMİ GELİRSE FATURALAR NE KADAR DÜŞER?

Elektrik faturası için yapılan yeni düzenleme hayata geçirildiği takdirde devletin tahsil ettiği KDV'nin kaldırılması bekleniyor. Bu durumda elektrik faturası yüzde 18 oranında düşmüş olacak. Hatırlanacağı üzere yapılan bir önceki düzenlemede TRT katkı payı faturalardan kaldırılmıştı. 

Buna ek olarak alt limit değişikliği de yapılabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamada yeni düzenleme açıklaması yapılırken 210 kw olarak belirlenen kademeli tarifedeki alt sınırın biraz daha yükseltilebileceği belirtiliyor. 

ESNAFIN ELEKTRİK FATURASINA YENİ DÜZENLEME VAR MI?

İşyeri ve dükkan faturaları da katlanırken esnafa destek olmak amacı ile devletin konut ve işyeri faturaları olarak 2 ayrı düzenlemeye gidebileceği, yılbaşında işyeri için yapılan yüzde 165 elektrik zammı için işyerlerinde de kademeli tarifeye geçiş yapılması, elektrik tüketim miktarı yanı sıra işyeri cirosuna göre faturalarda indirim uygulanması da masadaki konular arasında yer alıyor. Böylelikle küçük esnafa pozitif ayrımcılık yaparak korunması amaçlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@