İşyeri Yatırımı Yapmak İsteyenlere Kamudan Satılık İlanlar

Kamu kurumları tarafından yapılan bu satışlarla işyeri almak isteyenler, daha uygun fiyatlarla işyeri sahibi olabiliyorlar.

İşyeri Yatırımı Yapmak İsteyenlere Kamudan Satılık İlanlar

Kamu kurumları tarafından yapılan bu satışlarla işyeri almak isteyenler, daha uygun fiyatlarla işyeri sahibi olabiliyorlar. Peki kamu kurumları kendilerine ait olan bu işyerlerini nasıl satıyorlar? İhaleye katılmak için neler yapılması gerekiyor?

Adım adım tüm sürece ilişkin detayları derledik. İşte kamu kurum ve kuruluşlarının gayrimenkul satışları ile yatırım yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler.

İŞYERİ YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLER İÇİN KAMU KURUMLARININ GAYRİMENKUL SATIŞLARI

İşyeri yatırımı yapmak isteyenler için değerlendirilebilecek fırsatlar arasında kamu kurumlarının gayrimenkul satIş ilanları bulunuyor. Yılın her dönemi, her ayı içerisinde farklı il ve ilçe belediye başkanlıkları, bakanlıklar, bakanlıkların alt birimleri, SGK, vakıflar genel müdürlüğü, karayolları bölge müdürlükleri, kalkınma ajansları, il özel idareleri ve benzeri çok sayıda kurum kendilerine ait gayrimenkuller için satış ilanları yayımlarlar.

Bu satış ilanlarında en önemli hususlardan bir tanesi satışların ihale usulü olması Kurumlar kendilerine ait olan işyeri, dükkan, mağaza, iş hanı, kantin, arsa, tarla, arazi gibi taşınmazlar için belirli bir muhammen bedel belirlerler. Bu muhammen bedel üzerinden ihaleye katılan istekliler arsa için tekliflerini sunarlar.

Bazı dönemlerde bu ihaleler için ilgi az olurken satışlar ilk teklif fiyatı üzerinden yapılabilir. Bu durumlarda arsa veya diğer vasıflı gayrimenkuller yüzde 10 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarla daha indirimli satılır. Bu durumun tam tersi de olmaktadır. Bazı dönemlerde ise ihalelere katılımlar çok yoğun olur. Bu durumda alınmak istenen gayrimenkul fiyatı daha pahalı olabilir.

ARSA SATIŞ İLANLARI NEREDEN TAKİP EDİLİR?

Kamu kurumlarının işyeri, dükkan, arsa ve benzeri gayrimenkul satış ilanlarını takip etmek isteyenler için ilk adres il milli emlak müdürlükleri. Bunun yanında vatandaşlar Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalı (İlan gov.tr) adresi üzerinden tüm gayrimenkul satış ilanlarını takip edebilirler.

İHALELERE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Kurumların ihale duyurularına ulaşan vatandaşlar, ilanı yayımlayan kurumun ihale yada emlak birimi üzerinden ihale şartnamesini alırlar. Şartnamede ihale için bildirilen geçici teminat bedelini ödeyecek olan istekliler daha sonra ödemeye dair makbul ve şartnamede yer alan diğer evraklarla başvurularını yapacaklar. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi posta yoluyla da yapılabilir. Ancak kurumlar posta kaynaklı sorunlarda sorumluluk almazlar.