İvazsız İntikal Nedir, Ne Demek?

Tapuda sık yapılan işlemlerden biri de ivazsız intikal işlemidir. Peki, tapuda ivazsız ne demek, ivazsız gayrimenkul devrinde tapu harcı nasıl hesaplanır, ivazsız ne demek, nedir?

İvazsız İntikal Nedir, Ne Demek?

İvazsız intikal işlemleri çok sık yapılmakta olup bu işlemlerin belirli şartları bulunmaktadır. Tapu dairelerinde sıklıkla yapılan ivazsız gayrimenkul devrinde tapu harcı ödemeleri de merak edilmektedir. Peki, ivazsız intikal nedir, ne demek?

İVAZSIZ NE DEMEK?

İvazsız kelimesinin kökü olan ivaz kelime anlamı olarak karşılık olarak açıklanmaktadır. İvazsız ise olumsuzluk anlamında kullanılmakta olup karşılıksız anlamına gelmektedir.

İVAZSIZ İNTİKAL NEDİR?

Hukuki terim olarak kullanılan ivazsız tapu işlemlerinde de sıklıkla geçmektedir. İvazsız intikal ise hiçbir karşılık beklenmeden ve alınmadan yani bedelsiz olarak yapılan devir işlemlerini ifade eder. İvazsız intikal kelime karşılığı olarak bedelsiz devir anlamına gelir.

Tapu işlemlerinde para karşılığı alınmadan yapılan devir işlemlerine tapuda ivazsız intikal adı verilmektedir. Tapuda ivazsız intikal bağış yolu ile yapılabildiği gibi miras yolu ile de gerçekleşebilmektedir. Eşine ya da çocuğuna ev alan bir aile reisi ödemeyi kendisi yaparsa bu burada ivazasız yani karşılıksız edinme ortaya çıkmakta olup karşılıksız intikal işlemi gerçekleştiği için veraset ve intikal vergisi ödenmesi gerekmektedir.

SONRAKİ HABER