İvme bozuldu! Faiz kararı sonrası Dolar TL'de ters reaksiyon

Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu. Politika faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen TCMB'nin ilan ettiği karar sonrası dolar ve altın ilk tepkiyi verdi. İşte Haziran PPK sonrası dolar ve altın.

Finans 23.06.2022 - 14:20 23.06.2022 - 14:20 Mustafa Karagöz

Merkez Bankası'nın Haziran 2022 dönemi PPK toplantısı faiz kararı belli oldu. TCMB, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonrası politika faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi. Merkez Bankası'nın resmi sitesinde ilan edilen faiz kararına ilişkin " Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. "ifadeleri kullandı. 

Politika faiz oranlarının sabit tutulmasının ardından ise gözler hemen dolar kuruna ve altın piyasalarına çevrildi. Dolar kurunun yükselme eğiliminde olması ve altın piyasalarında da gram altının dolar kuru ile yön bulması nedeniyle TCMB kararı oldukça önemliydi. Karar sonrası ise ilk reaksiyon geldi. 

MERKEZ BANKASI KARARI SONRASI DOLAR'DAN İLK TEPKİ

Merkez Bankası'nın sabit faiz kararı piyasalar tarafından bekleniyordu. Beklentiler dahilinde karar sonrası dolar kurunda çok sert ve ani br değişim gözlemlenmedi. Dolar kuru günün ilk işlem saatlerinden itibaren yukarı yönlü ivmesini korudu. Ancak Merkez Bankası kararından önceki kısa vadeli süreçte dolar kurunun ani sert değişim gösteren hareketlerinde ivme bozuldu. 

Dolar Kurunda Günlük Değişim Grafiği

Dolar kurunun gün içerisinde Türk Lirası karşısında göstermiş olduğu hareket aşağıda yer alan tablodaki gibi oldu. Dolar kurunun Merkez Bankası faiz kararından hemen önce ve hemen sonra yakaldığı değer grafiği. 

dolar 23 haziran

Dolar kuru TCMB'nin yüzde 14.00'lük poitika faiz oranlarının sabit tutulmasına ilişkin kararı ile birlikte sabah saatlerinde başladığı değere geri döndü. Sabah 17.35 TL'den güne başlayan dolar kuru gün içinde bir miktar artış gösterse de daha sonra yeniden bu seviyeye indi. 

FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI

Günlük altın fiyatlarına bakıldığında ise; Merkez Bankası kararının beklentiler doğrultusunda gelmesinden dolayı sert bir değişim gözlemlenmiyor. Gram altın günne başladığı 1022 TL seviyesinden gün içerisinde oluşan faiz beklentisi kapsamında değer kaybı yaşamıştı.

TCMB faiz kararı öncesinde 1020 TL bandına çekilen gram altın faiz kararı sonrası bu seviyeden işleme görmeye devam etti. Diğer altın fiyatlarında oluşan son tablo ise şu şekilde,

faiz sornası altın

Küresel piyasalarda ons altın ise FED kararı etkisiyle değer kaybına devam etti. Ons altın 1825 Dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@