İYİ Parti Onay Verdi! İşte 2023 Seçimlerinde Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olması konusunda İYİ Parti ile Saadet Partisi'nin onay verdiği iddia edildi. İşte siyasi gündemde son dakika açıklaması

Gündem 11.02.2022 - 09:04 11.02.2022 - 09:05 Mustafa Karagöz

Millet İttifakının seçim adayının kim olacağına dair tartışmaların sonuna gelindiği iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ittifak zirvesinde İYİ Parti ile CHP'nin adaylık konusunda anlaştıkları öne sürüldü. Siyasi gündeme bomba gibi düşen iddialara göre; , Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, Meral Akşener fiili başbakanlık görevini yerine getirmek üzere birinci cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.

KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI, AKŞANER BAŞBAKAN

Kısa süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında bir görüşme yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerçekleştirildiği öğrenilen görüşmede; iki liderin adaylık konusunda anlaştıkları iddia edildi. İki partinin üzerinde durdukları formüle Saadet Partisi ile Demokrat Parti'den de destek geldiği öne sürülürken ittifakta yer alacağı konuşulan Babacan'ın DEVA Partisi ile Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'nin bu karara itiraz ettikleri ortaya atıldı. 

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda en önemli açıklama ise "Erdoğan karşıma çıksın, onu sandıkta göndereyim" ile oldu. Siyasi gündemde sıkça konuşulan bu açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu'nun adaylığı kesin gibi yorumları yapılmıştı. CHP'nin cumhurbaşkanı adayına ilişkin İYİ Parti'nin de "Kılıçdaroğlu'nun ya da CHP'nin gösterdiği bir ismin aday olması önünde engel olmayacağı" açıklanmıştı. İYİ Parti'nin gösterdiği tutumun bir benzerinin SP ve DP'den geldiği aktarıldı. Cumhuriyet'in haberine göre, SP ve DP, İYİ Parti'nin aldığı karara benzer şekilde hareket edecekler.

DP'den gelen açıklamada ""DP, Millet İttifakı'nı destekliyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylığı noktasında da bizim ittifak kanadına güvenimiz tamdır. Ana muhalefet partisi CHP'dir. CHP'nin belirleyeceği bir isim ya da Sayın Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığına DP de destek verecektir." ifadeleri yer almıştı. Saadet Partisi'nin de Millet İttifakının kararına hemfikir olduğu belirtiliyor.

SP'den seçim adayı için "SP, daha önce güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi Millet İttifakı ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da 'uzlaşı' içinde hareket edecektir." açıklaması gelmişti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@