İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den Basmane Çukuru Açıklaması!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'e havaray projesi için çalışmaya başladıklarını söyleyerek Basmane çukuru son dakika gelişmelerini de aktardı.

Kentsel Dönüşüm 06.06.2019 - 13:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'e havaray projesi için çalışmaya başladıklarını söyleyerek Basmane çukuru son dakika gelişmelerini de aktardı.

İzmir'de uzun süre hukuki davalara konu olan Basmane Çukuru hakkında yeni belediye başkanı Tunç Soyer önemli açıklamalarda bulundu. Basmane Çukuru Suni Gölet Olacak, Vatandaş Ücretsiz Park Olarak Kullanacak! Basmane çukuru davası uzun süre gündemi meşgul etmişti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tunç Soyer İzmir'e 3 yeni meydan ve 1 yeni gölet kazandıracaklarını söyleyerek İzmir Basmane Çukuru hakkında da açıklama yaparak “Kesin bir karara varılana kadar suni gölet şeklinde kullanması gerektiğini düşünüyoruz.Etrafına banklar, fıskiyeler koyup ağaçlar dikip vatandaşın nefes alabileceği bir alan yaratacağız. Alanda hayata geçecek proje kesinleşene kadar bu şekilde kullanılmasını talep edeceğiz. Ayrıca çukurun yanı başındaki caddeyi de yeraltına alıp bölgeyi fuarla birleştirmek istiyoruz. Paydaşları bu konuda da ikna etmeye çalışacağız. Karşıyaka Çarşı ile iskeleyi de birleştireceğiz.Alsancak ve Basmane garlarında da aynısı yapılacak. Trafik yeraltına alındığında kendiliğinden geniş meydanlar ortaya çıkıyor. Özellikle Alsancak’ta Hocazede Camisi’nden itibaren yolun yeraltına alınacak olmasıyla tramvay geçişi ve trafik büyük oranda rahatlayacak. Bu üç meydan projesi hemen yapılacak" dedi. İzmir'e Havaray Müjdesi İzmir'de ulaşımı rahatlatmak amacı ile yeni bir alternatif sunacaklarını belirten Soyer maliyeti düşük olan Havaray projesi için harekete geçeceklerini belirterek "Yapım maliyeti düşük ve manzaralı seyahat sunuyor. İlk hattı ESBAŞ ile fuarizmir arasında yapacağız. 2.3 kilometrelik hattın çalışmalarına hemen başlayacağız” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@