İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası Yıkım Kararı İçin Son Durum Ne?

İzmir'de 2020 senesinde yaşanan depremin ardından aldığı hasar nedeni ile yıkım kararı verilen İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binası hakkında Mimarlar Odası yeni açıklama yaptı.

Emlak Haberleri 04.11.2021 - 11:22 04.11.2021 - 11:22 Gülcan Özer

30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Yunanistan'ın Sisam odası olarak açıklanan ve İzmir'de de yıkıma neden olan 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından şehirde yer alan binalarda hasar tespit çalışmalarına hız verilmişti. Depremden sonra hasar aldığı tespit edilen binalar için yıkım kararı çıkarken bu binalardan biri de İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binası olmuştu. 

Yaşanan depremden sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklama yapmış ve belediye hizmet binasının aldığı hasar nedeni ile yıkımına karar verdiklerini duyurmuştu. İzmir'in simge yapıları arasında gösterilen belediye binası için yıkım kararı alınması sonrasında vatandaşlar üzüntü yaşarken Mimarlar Odası ise yıkım kararına itiraz edeceklerini açıklamıştı. 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMET BİNASI YIKILACAK MI, SON DURUM NE?

Mimarlar Odası tarafından yapılan itirazı inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu dün nihai kararını açıkladı. Açıklanan rapor ile İzmir'in simge binaları arasında gösterilen binanın kültür varlığı olmadığına karar verilirken Mimarlar Odasının talep ettiği gibi güçlendirmeye de uygun olmadığına karar verildi. 

Bu karar sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yıkım kararı için uygulamanın önü açılırken Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada alınan karara itiraz edildi. Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada ‘’İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararın eksik değerlendirmeler sonucu alındığını düşünmekteyiz’’ ifadelerine yer verilirken belediye binasının korunması gereken kültür varlığı olduğu vurgulandı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu raporunun henüz kendi ellerine ulaşmadığını belirten Mimarlar Odası rapor ellerine geldiği anda rapora itiraz edeceklerini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@