İzmir Deprem Konutları Teslim Tarihi Açıklandı!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremin ardından hasar gören ve yıkılan evlerin yerine deprem konutları inşa edileceği duyurulmuştu. İzmir deprem konutları son durumu!

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 15:45 18.11.2021 - 16:02 Gülcan Özer

30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem ile İzmir'de ne yazık ki bazı binalar yıkılmış, çok sayıda binada ağır hasar almıştı. Hem yıkılan binalar hem de ağır hasarlı olarak yıkılmasına karar verilen binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından alınan karar kapsamında rezerv alanlarda yeni konutlar inşa edileceği duyurulmuştu. 

Bakanlık tarafından alınan karar kapsamında İzmir'de 213 binada hasar taraması yapılırken hasar tespit çalışması yapılan binalardan 680 tanesi ağır hasarlı ve 630 tanesi de orta hasarlı konut olarak sınıflandırılmıştı. Ağır hasarlı olarak tespit edilen binalardan bugüne kadar 500 tanesinin yıkım işlemleri tamamlanırken kalanların yıkımlarına da devam ediliyor. 

İZMİR DEPREM KONUTLARINDA SON DURUM NE?

Yıkılan binaların devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürü Ömer Albayrak, "TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan inşaatlarımız hızla yükseldi. 26 Kasım'da Cumhurbaşkanımızın katılımıyla hak sahiplerine konutlarını teslim etmeye başlayacağız.

Bayraklı bölgesinde belirlenen 7 proje alanında bin 701 bağımsız bölümün inşaatını tamamlamak üzereyiz. Bunlardan 749 dairenin teslimini 26 Kasım'da yapacağız. Yılbaşına kadar ise kadar kalan bölümlerin teslimini etaplar halinde gerçekleştireceğiz" diyerek merak edilen teslim tarihini duyurdu. Yapımı devam eden diğer deprem konutlarını da 2022 senesinde etaplar halinde teslim edeceklerini belirten Albayrak evlerini teslim almayan hak sahiplerine ise bakanlık olarak kira yardımı yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@