İzmir Depremi İle Hasar Gören Evler 7 Gün İçinde Boşaltılacak!

30 Ekim tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem ile ne yazık ki bazı binalar yıkılmış, çok sayıda bina da hasar almıştı. Süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli bina denetimleri yapılmıştı.

İzmir Depremi İle Hasar Gören Evler 7 Gün İçinde Boşaltılacak!

Yapılan denetimlerin ardından yıkılmasına karar verilen binalar için tebligat süreci devam ediyor. Ancak verilen kararlar ne yazık ki bazı tartışmaları da beraberinde getirdi.

DOKUZ EYLÜL SİTESİ YIKIM KARARI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU?

İzmir'de yaşanan deprem sonrasında bazı binalar yıkılmış, çok sayıda binada da hasar oluşmuştu. Hasar oluşan binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından riskli yapı denetimine tabi tutulmuş, riskli olduğu belirlenen binalar için yıkım kararı çıkmıştı.

Süreçte bazı binalarda yıkım süreçleri tamamlanırken bazı binalarda da yıkım işleri devam ediyor. Hakkında yıkım kararı çıkan bazı binalarda ise ne yazık ki verilen kararlar tartışma konusu oluşturuyor. Bunlardan biri de yaklaşık 400 kişinin yaşadığı Dokuz Eylül Sitesi için verilen karar oldu.

Sitede yaşayan kişileri de ikiye bölen kararda bazı site sakinleri yıkımı desteklerken bazı site sakinleri ise hatalı rapor verildiğini savunarak evlerinin yıkılmasına karşı çıktı. İzmir'in Narlıdere ilçesine bağlı olan sitede yaşayan kişilere eşyalarını dahi almadan evlerini 7 gün içerisinde boşaltmaları yönünde tebligat gönderildi.

Gönderilen tebligat kapsamında evlerin 7 gün içerisinde boşaltılması tebliğ edilirken kat maliklerinden bazıları sitenin 9 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olduğunu, bu arazinin son derece değerli olduğunu ve rant için böyle bir işlem yapıldığını iddia ederek sitenin yeniden AFAD tarafından yapılacak olan bir değerlendirmeye tabi tutulmasını istedi. Yeniden inceleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken site sakinleri sonuna kadar direneceklerini söyledi.