İzmir Depreminde Çöken Yılmaz Erbek Apartmanı Hakkındaki Gerçek Mahkemede Ortaya Çıktı

İzmir depreminde çöken binalar arasında yer alan Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok ile alakalı mahkeme sürecine devam edildi. Yıkılan bina hakkındaki çarpıcı gerçek ise mahkemede ortaya çıktı. 

Emlak Haberleri 01.09.2021 - 23:10 01.09.2021 - 23:17 Engin Uzunoğlu

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde çok sayıda bina yıklılmıştı. Depremin ardından yıkım yaşanan Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok için açılan davalara ilişkin olarak bugün mahkeme yapıldı. 

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanıklar cezaevinden katılırken tutuksuz sanıklar ise mahkeme salonunda hazır bulundular. 

STATİK PROJE MÜELLİFİ BİLİRKİŞİ İSTEDİ

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık statik proje müellifi A.Ö., “Bina 1975 deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılmıştır. Hatta belediyeden de onay alınmıştır. Binanın projesini hazırladıktan sonra mimar N.B.'ye teslim ettim. A ve B bloklar için de aynı proje yapıldı. 

Daha narin olan A Blok'ta bir sorun yaşanmazken B Blok'ta çökme meydana geldi. Bu çökmenin nedeninin bilirkişiler tarafından araştırılmasını istiyorum. Benim bu yıkımda herhangi bir kusurum yoktur.” dedi. 

ZEMİN ETÜT RAPORU SAVUNMASI

Yılmaz Erbek Apartmanı'nın 2006 yılında zemin etüt raporunu hazırlayan yüksek jeoloji mühendisi A.D. de kendisini savunarak, “Binada sismik etüt ve sondaj çalışması gerçekleştirdik. Tam 2 noktadan 15 metreye kadar derinliğe ulaştık. Yer altı su seviyesini 5 metre olarak ölçmüştük. Depremden sonra yapılan ölçümde yer altı su seviyesi 3 metre olarak ölçülmüş. 

15 yıllık süreçte zeminde değişiklikler meydana gelmiş olabilir. Biz raporumuzun sonuç kısmına zeminin alüvyon olduğunu ve bina buna uygun yapılmazsa güçlendirilmesi gerektiğini veya yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini yazdık.” ifadelerini kullandı. 

BİNADA TÜM KOLANLAR AYNI YÖNE BAKIYORMUŞ!

Tutuklu sanık N.B.'nin istifa etmesinin ardından binanın fenni mesulü olarak görevlendirilen tutuksuz sanık E.İ. ise, “Ben 2001 yılında binaya gittiğim zaman bir fenni mesul yoktu. Kimse bu konuda sorumluluk almak istemiyordu. Eski mimar duvarları taşıyıcı olarak çizdiğini söylüyor ama bu projeye yazılmamış. 

Binadaki tüm kolanlar aynı yöne bakıyor. Bu da bir domino etkisi oluşturuyor. Ancak o zaman yürürlükte olan yönetmelik bu durumu aykırı bulmuyordu. Bitmiş bir binada ben fenni mesul olarak neyi düzenleyebilirim.” şeklinde konuştu.

İzmir depreminde yıkılan Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok'ta 11 vatandaş hayatını kaybetmiş ve 11 vatandaş da depremden yaralı olarak kurtarılmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@