İzmir Gaziemir Aktepe Ve Emrez Mahalleleri 300 Konutluk Kentsel Dönüşüm Projesinde İmzalar Atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden kentsel dönüşüm atağı geldi. Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri kentsel dönüşüm alanlarından birinci etap inşaat çalışmaları için imzalar atıldı. Çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan İzbeton AŞ yürütecek. Proje kapsamında 300 konut inşa edilecek. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 16.06.2021 - 03:00 16.06.2021 - 03:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'deki bir kentsel dönüşüm projesine daha resmen başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yine belediyenin iştiraki olan İzbeton AŞ arasında protokol imzalandı. Bu protokol gereği Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı'nda birinci etap çalışmaları resmiyet kazandı. 

300 KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

122 hektar büyüklüğündeki Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalelleri Kentsel Dönüşüm Alanı'nda birinci etap kapsamında 300 konutun anahtar teslim yapımına dair protokol devreye girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer bir açıklama yaparak, “Aktepe ve Emrez bu şehir için dönüm noktası olacak. 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile mal sahipleri arasında müzakareler başlamıştı. Bugün tüm bu süreçleri tamamlayarak 300 konut için start veriyoruz. 150 milyon liranın üzerinde bir bütçeyle Aktepe ve Emrez kentsel dönüşüm projesine başlıyoruz.” dedi.

TÜM PROJELERLE 10 BİN KONUT DÖNÜŞECEK

İzmir'de yapımına başlanacak 300 konutluk kentsel dönüşüm projelerine yeni projeler de eklenmesi planlanıyor. Tüm projeler tamamlandığında İzmir'de 10 bin konutun dönüşümü de bitmiş olacak ve hak sahiplerine teslim edilecek. Ayrıca kentsel dönüşüm alanlarında yalnızca konut inşa edilmeyecek. Projeler kapsamında iş yerleri, turizm ve ticaret birimleri de inşa edilecek. Fuar İzmir'in karşısında olan kentsel dönüşüm alanı bu açıdan çevreyle de uyumlu bir niteliğe kavuşturulacak. 

İzmir'de yaşanan son depremin yıkıcı etkisi nedeniyle kentte kentsel dönüşüm projeleri çok daha fazla önem kazandı. Bu konuda hassasiyet gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi de hızlı bir şekilde hareket ederek projelere başladı. Bunun yanında İzmir'de TOKİ eliyle de depremzedeler için konut projeleri inşa edilmeye devam ediliyor. Tüm bu inşa faaliyetleri bittiğinde İzmir'in çok ciddi bir konut stokuna ulaşacağı bildirildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@