İzmir Karşıyaka'da Temel Kazısında Kayma! 5 Binada 55 Daire Acilen Boşaltıldı!

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında kayma meydana gelmesi sonucu 5 bina tedbiren boşaltıldı. Meydana gelen risk nedeniyle 5 binada 55 dairenin boşaltıldığı açıklandı.

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 23:36 21.11.2021 - 23:36 Engin Uzunoğlu

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 5 binanın acilen boşaltıldığı açıklandı. Verilen bilgilere göre olay Tersane Mahallesi 1661 Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre bir apartmanın inşaatı için temel kazma çalışmaları yürütülüyordu. Bu esnada meydana gelen kaymadan dolayı bitişikte bulunan 5 bina da etkilendi. 

BİNADA 20 CM KAYMA MEYDANAA GELDİ

Apartmanlarında kayma meydana gelen bina sakinleri olayı fark eder etmez ihbarlarda bulundular. Olay yerie polis, AFAD, itfaiye ve ilçe belediyesinden ekipler sevk edildi. Çevrede geniş güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından yetkili birimler hemen binaları incelemeye başladılar. Bu incelemeler sırasında inşaatın bitişiğinde bulunan bir binada 20 cm boyutunda kayma tespit edildi.

55 DAİRE İÇİN BOŞALTMA KARARI ALINDI 

İnşaat çalışmalarının yapıldığı yerin bitişiğinde bulunan 5 bina için de acil tedbir kararı alındı. Bu kapsamda 5 binada bulunan 55 daire için boşaltma kararı verildi. Bu evlerde yaşayan vatandaşların evlerinde kalmalarına izin verilmedi. Evleri tahliye edilen bazı vatandaşlar yakınlarının yanlarına yerleştiler. Böyle bir imkanı bulunmayanlar ise temel çalışmalarını yapan inşaat firması tarafından çeşitli otellere yerleştirildiler. 

İKİ BİNA ARASINDA METAL DESTEK YERLEŞTİRİLDİ

Temelinde kayma gerçekleşen bina ile karşısında bulunan apartman arasında herhangi bir yıkım gerçekleşmemesi amacıyla metal destek yerleştirildi. Yapılan bu çalışmaların ardından tedbiren bölgedeki güvenlik önlemlerinin devamına karar verildi. 

Yarın yapılacak olan kapsamlı incelemenin ardından binalar hakkında çeşitli analizler yetkili birimlerce yapılacak. Bu çalışmaların neticesinde boşaltılan 55 daire için nihai karar verilecek. Binaların yıkımlarının mı yapılacağı yoksa güçlendirme çalışmalarıyla mı konusunda yetkili birimlerin verecekleri karardan sonra vatandaşların evlerine gidip girmeyecekleri belli olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@