İzmir Narlıdere Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemelik Oldu!

İzmir depremi sonrasında İzmir'de kentsel dönüşüm projeleri başlamıştı. Mahalle sakinleri, İzmir Narlıdere kentsel dönüşüm projesine dava açtı.

Kentsel Dönüşüm 11.01.2022 - 11:52 11.01.2022 - 11:52 Büşra Uluşen

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında kentsel dönüşüm projelerine ihtiyaç artmış ve belediyeler tarafından kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilmişti. 

Kentsel dönüşüm projeleri hızlanırken Narlıdere Belediyesi tarafından İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Çatalkaya, Atatürk, Narlı ve İnönü mahallelerinde yeniden yapılaşma için ilk adım atılmıştı. 

Narlıdere Belediyesi'ne ait olan proje ile 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon dairelerden oluşan 210 konut için çalışmalar başlamıştı.

İzmir'in Narlıdere ilçesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan 4 mahallede yaşayan vatandaşlar projeye karşı çıktı. 

İki yıl sonra teslim edileceği öngörülen Çatalkaya, Atatürk, İnönü ve Narlı mahalleleri sakinleri yapılacak olan kentsel dönüşüm projesine karşı çıkarak mahkemenin yolunu tuttu. 

izmir narlıdere

MAHALLE SAKİNLERİ DAVA AÇTI

Narlıdere Belediyesi'nin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunduğu kentsel dönüşüm projesi onay almış ancak projeden memnun olmayan mahalle sakinleri duruma itiraz ederek dilekçelerini bildirmişti. 

Mahallelinin itirazına henüz bakanlıktan bir geri dönüş yapılmadı. Ancak itirazlar neticesinde kentsel dönüşüm projesine yönelik dava süüreci başlatıldı. 

Mahalle sakinlerinin sunmuş olduğu itiraz dilekçesinde, planın arazi ücretlerini azalttığı ve yapılmsı planlanan konutlar için yapı malzeme ücretlerinin gerçek rakamlar olmadığı belirtildi. 

Kentsel dönüşüm projesinden memnun olmayan mahalle sakinleri, dava dosyalarını Adliye'ye teslim ederek dava sürecini başlattı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@