İzmir Valiliği Tapu İşlemlerinin Ertelendiğini Açıkladı!

Türkiye'de tam kapanma kapsamında sokağa çıkma yasaklarına başlanırken kamu hizmetlerine dair valiliklerden yeni kararlar gelmeye devam ediyor. İzmir Valiliği de bir açıklama yaparak Tapu ve Kadastro Müdürlükleri hakkında verilen kararı duyurdu.

İzmir Valiliği Tapu İşlemlerinin Ertelendiğini Açıkladı!

Türkiye 17 Mayıs 2021 gününe kadar tam kapanmaya geçti. Böylelikle günlerce devam edecek olan sokağa çıkma yasakları başladı. Ancak bu süreçte hangi kamu kurumlarının hangi illerde hizmet vermeye devam edeceklerine dair vatandaşların kafa karışıklığı sürüyor. İllerde İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan kararlarla kamu kurumlarının çalışma düzenleri belirleniyor.

TAPU İŞLEMLERİ 17 MAYIS'A ERTELENDİ

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından da Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine dair bir karar alındı. Alınan bu karara göre vatandaşlar 17 mayıs 2021'e kadar İzmir'de Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinden kamu hizmeti alamayacaklar.ç 30 Nisan 2021'den itibaren başlamak kaydıyla Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yapılacak olan tüm iş ve işlemleri 17 mayıs 2021'e ertelendi. Bu yönde alınan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı kamuoyuna duyuruldu.

VERGİ ÖDEYECEKLERE MUAFİYET

İzmir özelinde İl Hıfzıssıha Kurulu başka kararlar da aldı. Buna göre Kurumlar Vergisi ödemelerinin son günü olması nedeniyle 30 Nisan 2021 tarihinde bu vergi ödemesini yapmak ğsteyen vatandaşlara sokağa çıkma yasağından muafiyet getiirldi. Ancak bu vatandaşlar denetimlerde vergi borcuna dair tahakkuk fişini ya da elektronik ortamdan alınmış olan borç durumunu gösteren belgeyi ibraz etmekle yükümlü olacaklar. Bu konuda yapılan son uyarısı ise ilgili muafiyetin yalnızca şirket ile ödeme yapılacak olan kurum arasında geçerli olacağı oldu.

İZMİR'E ÖZEL SEYAHAT İZİN ŞARTI MUAFİYETİ

İzmir özelinde alınan bir diğer karar ise İzmir'de ikamet eden ama çalıştıkları iş yerleri farklı illerde olan ve işe günlük olarak gidip gelen vatandaşları kapsıyor. Bu doğrultuda İzmir – Manisa ve İzmir – Aydın gibi komşu illere gerçekleştirilen şehirlerarası yolcu taşımacılığında seyahat izni şartı aranmayacak. Ancak bu vatandaşlarda görev kağıdı veya çalışma izin belgesi talep edilebilecek.