İzmir'de Cami Hoparlöründen Bülent Ersoy Şarkısı Dinlettiler! Soruşturma Başlatıldı

İzmir Torbalı'da dün akşam camilerin merkezi ezan sistemlerine girildi ve cami hoparlörlerinden kısa süreli müzik yayını yapıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Gündem 26.05.2022 - 15:54 26.05.2022 - 15:54 Gülşah Konuk Akın

İzmir Torbalı'da dün akşam camilerin merkezi ezan sistemlerine girildi. Cami hoparlörlerinden Bülent Ersoy'un Yüzünü Göremem şarkısı dinletildi. Yunus Emre ve Ayrancılar camilerinin hoparlöründen müzik yayını yapıldığına ait olduğu iddia edilen görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Bülent Ersoy'un şarkısının dinletilmesi üzerine görevlilerin müdahalesi ile ses sistemleri kapatıldı. 2 yıl önce de İzmir'in bazı ilçelerinde benzer olaylar yaşanmıştı.

MÜFTÜLÜK AÇIKLAMA YAPTI

Cami hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin İzmir İl Müftülüğü açıklama yaptı. Müftülük açıklamasında saat 22.00 sıralarında Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi, Yunus Emre Camii ve Ayrancılar Merkez Camii'nin ses sitemine girildiğini, cami hoparlörlerinden müzik yayını yapıldığı, görevlilerin hemen olaya müdahale ettiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi.

İKİ YIL ÖNCE DE 2 GÜN MÜZİK YAYINI YAPILMIŞTI

20 Mayıs 2020 tarihinde İzmir'in farklı bölgelerinde bulunan bazı camilerde kimliği belirsiz kişiler İtalyan partizan marşı olarak bilinen Çav Vella'yı çalmalarının ardından soruşturma başlatılmıştı. 21 Mayıs günü de İzmir Bornova ve Bayraklı'da Selda Bağcan şarkıları çalınmıştı. İki gün üst üste camilerden müzik yayını yapılmasının ardından İzmir İl Müftülüğü, yapılan saldırılara tedbir olması amacıyla merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle ara vermişti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından merkezi ezan sisteminden vazgeçilmesinin tavsiye edilmesine rağmen bazı il ve ilçelerde merkezi ezan sistemi uygulaması hala devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@