İzmir'de Deprem Konutlarında Hak Kaybı İddialarına İzmir Valiliği'nden Yanıt Geldi

İzmir'de depremzede vatandaşlar için inşa edilecek olan deprem konutlarına ilişkin iddialara İzmir Valiliği'nden açıklama yapıldı. 

Emlak Haberleri 22.01.2022 - 21:32 22.01.2022 - 21:32 Engin Uzunoğlu

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde bir deprem meydana gelmiş ve bu depremin neticesinde bazı evler kullanılamaz hale gelmişti. Zarar gören konutlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hızlı bir şekilde çalışma yapılarak depremzedeler için deprem konutları inşa edilmesiiçin harekete geçildi. Geçtiğimiz günlerde bu deprem konutları ile alakalı olarak bazı iddialar gündeme geldi. Buna göre hesaplama hatası yapılmış ve depremzede vatandaşlar mağdur edilmişti. Ancak konu hakkındaki iddialar İzmir Valiliği tarafından yapılan bir açıklama ile cevaplandırıldı.

DEPREMZEDE VATANDAŞLAR MAĞDUR EDİLMEYECEK AÇIKLAMASI

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada depremzede vatandaşların kesinlikle mağdur edilmeyecekleri bildirildi. İzmir'de 7 farklı yerde inşa edilecek konutların hakkaniyetli bir şekilde depremzede vatandaşlara yapılıp teslim edileceği belirtildi.

HAK KAYBI YAŞANMAYACAK CEVABI

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "30 Ekim 2020'de İzmir'de meydana gelen depremde Bayraklı ilçesi, Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet mahallelerinde depremde yıkılan ve ağır hasar gören konutların bulunduğu alanlarda 7 proje alanı belirlenmiştir. Bunlardan 1 No'lu proje alanı da Eski Saraçoğlu Apartmanı, Adalet Sitesi, Cumhuriyet Sitesi ve Barış Sitesi'nin bulunduğu alan dahil olmak üzere konut inşşatları başlamıştır. Belirtilen 7 proje alanında üretilen konutlara dair tüm planlamalar yapılmıştır. Hiçbir vatandaşımız en küçük bir hak kaybına uğramayacak ve mağdur edilmeyecektir." ifadelerine yer verildi.

İZMİR'DE DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK

İzmir'de inşa edilen deprem konutlarının teslimine geçen ay başlanmıştı. Ancak proje alanlarında bu konutların inşaatları devam ediyor. Depremzede vatandaşlar 2022 yılı içerisinde  konutlarını teslim alabilecekler. Ayrıca 2023 yılının başında da deprem konutlarının tesliminin bitirlmesi planlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@