İzmir'de Depremzedeler Kendilerine Tahsis Edilen Konutlarda 6 Ay Daha Ücretsiz Oturacaklar!

İzmir depreminin yıldönümünde düzenlenen törenlerle depremde kaybedilenler anılırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer depremzedeler ve kentsel dönüşüm için alınan yeni kararları açıkladı.

İzmir'de Depremzedeler Kendilerine Tahsis Edilen Konutlarda 6 Ay Daha Ücretsiz Oturacaklar!

İzmir'de 30 Ekim depreminin yıldönümününde o depremde hayatını kaybeden 117 vatandaşın anısına törenler düzenlendi. Çeşitli törenlerle depremde kaybedilenler anılırken Bayraklı'da deprem parkı olarak yenilenen Hasan Ali Yücel Parkı'nda 30 Ekim Deprem Anıtı açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yaptığı açıklamada depremzedeler ve kentsel dönüşüm için alınan yeni kararları duyurdu.

İZMİR'İ SAĞLIKSIZ YAPILARA MAHKUM ETMEYECEĞİZ

İzmir'de deprmein izlerinin silinmesi ve kentin deprem güvenli bir il haline getirilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizim en büyük önceliğimiz İzmir'in dirençli bir kent haline getirmektir. Deprem yaşanmadan önce Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı'nı kurmuştuk. Deprem konusunda da çeşitli projeleri hayata geçirdik. İzmir'i ve İzmirlileri sağlıksız yapılara, yıkımlara ve can kayıplarına mahkum etmeyeceğiz.” dedi.

DEPREMZEDELER TAHSİS EDİLEN KONUTLARDA 6 AY DAHA ÜCRETSİZ OTURACAKLAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer depremzedelere ve kentsel dönüşüme ilişkin üç karar aldıklarını ve bu belediye meclisine sunacaklarını belirterek, “Uzundere'de depremzedelere konutlar tahsis etmiştik. Depremzede vatandaşlarımızın bu konutlardan 6 ay daha ücretsiz olarak faydalanmalarına imkan tanıyacağız. Bu depremzede vatandaşlarımız şu anda olduğu gibi 6 ay daha ücretsiz olarak o konutlarda yaşamaya devam edecekler.

5 AY SÜRE UZATMA KARARI

Ayrıca mevcut yapıların hak kaybı yaşanmadan yapılaşmasını sağlayan bölgelerin belirlenmesi için verilen süreyi 5 ay daha uzatma kararı alıyoruz. Bu şekilde vatandaşlarımızın olası hak kayıplarının de öne geçmek istiyoruz. Kimse adeletsiz bir muameleye maruz kalmasın diyerek en küçük ayrıntıya kadar düşünüyoruz.

ORTA VE AĞIR HASARLI YAPILAR İÇİN EMSAL ARTIŞI

Bunların yanında orta ve ağır hasarlı yapıların hızlı bir şekilde dönüşümlerinin yapılabilmesi için emsal artışı yapacağız. Parsellerde emsal artışı ile vatandaşlarımız daha rahat bir şekilde binalarının dönüşümlerini yapabilecekler. Biz bu kararları belediye meclisimize getirip bir an önce uygulamaya sokmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER