İzmir'de Dünya Bankası'ndan Alınacak 340 milyon Dolarlık Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Dev İşbirliği

İzmir'de Dünya Bankası'ndan alınacak olan 340 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisi için kritik bir zirve yapıldı. Zirve sonrasında kredi onay sürecine ilişkin son bilgiler paylaşıldı.

İzmir'de Dünya Bankası'ndan Alınacak 340 milyon Dolarlık Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Dev İşbirliği

Türkiye'de deprem gerçeğini çok yakından hisseden şehirlerden olan İzmir'de Dünya Bankası'ndan alınacak olan 340 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisi için kritik bir zirve yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ak parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'yi ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi.

İzmir'de Ak Parti heyetleri ile CHP heyetlerinin bir araya geldiği kritik görüşmede kentsel dönüşüm çalışmaları masaya yatırıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklamalarda bulundu.

340 MİLYON DOLARLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ MASAYA YATIRILDI

Yapılan görüşmede 340 milyon dolarlık Dünya Bankası'ndan alınacak kentsel dönüşüm kredisinin gündem olduğunu söyleyen Tunç Soyer, “Bilindiği gibi Dünya Bankası'ndan 340 milyon dolarlık bir kentsel dönüşüm kredisi almak istiyoruz. Bu konuda bir görüşme gerçekleştirdik. 3-4 aydır devam eden bir müzakere süreci vardı. Bu sürece daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası da katıldı.” dedi.

Kredi için bir mutabakat sağlandığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Mutabakat elde edildi ama henüz imzalanmış bir sözleşme ortada yok. Dünya Bankası Türkiye temsilcisi mutabakatı açıklamıştı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın garantisi gerekiyor. İşte bu süreç henüz devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı kredi konusunu onaylayıp garanti vermeli.

Kentsel dönüşüm için İzmir'de ortak bir irade ortaya koyabilmemiz çok önemliydi. Bugün bunu başardık. Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmayı yine birlikte gerçekleştireceğiz. Dünya Bankası'ndan alacağımız kredi ile izmir'in tüm kentsel dönüşüm sorununu belki çözemeyeceğiz ama çok önemli bir mesafe katetmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANININ ONAYINI BEKLEYEN BİR SÖZLEŞME HENÜZ YOK

AK Parti İzmir İl Başkanı Ali Kerem Düzenli ise yaptığı açıklamada, “Şu anda imzalanmış bir kredi sözleşmesi yoktur. Cumhurbaşkanımıza da onayı için giden bir sözleşme ortada bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, İller Bankası ve Dünya Bankası üçgeninde müzakereler devam ediyor. Bizler bu müzakereleri takip edip desteğimizi veriyoruz.

Dünya Bankası'ndan alınacak olan bu kredi İzmir'deki depremden kaynaklı sorunları tamamen çözemeyecek. Yalnızca orta hasarlı binalar ile bazı kamu binalarına dair bir çözüm ortaya koyuyor. Geri kalan kısımlar için de çözüm arayışındayız. Bugün bunu da görüştük.” dedi.

SONRAKİ HABER