İzmir'de İstinat Duvarı 11 Katlı Binanın Üzerine Çöktü, Tedbiren 88 Daire Tahliye Edildi!

İzmir'in Narlıdere ilçesinde 8 bloklu sitenin çöken istinat duvarı nedeniyle 88 dairenin acilen tahliye edildiği bildirildi. Tahliye kararının yapılan inceleme sonucunda alındığı belirtildi.

Emlak Haberleri 09.12.2021 - 01:12 09.12.2021 - 01:12 Engin Uzunoğlu

İzmir'in Narlıdere ilçesinde İkinci İnönü Mahallesi Özkarakaya Caddesi'nde bulunan 8 bloklu bir sitenin istinat duvarı akşam saatlerinde büyük bir gürültüyle çöktü. her biri 11 kattan oluşan binaların birisinin üzerine çöken istinat duvarı büyük bir panik yaşanmasına neden oldu. Binada yaşayan vatandaşlar endişeyle evlerinden çıkarken hemen olay polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirildi.

88 DAİRE TEDBİREN ACİLEN BOŞALTILDI

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD ve itfaiye ekipleri hemen incelemlere başladılar. Yapılan bu incelemenin neticesinde ise sitedeki iki blokta toplam 88 dairenin tedbiren acilen boşaltılmasına karar verildi. 

BİNANIN 3. KATINA KADAR TOPRAK DOLDU!

İstinat duvarının çökmesi ile çevreye toplanan vatandaşlar ise duruma tepki gösterdiler. İzmir'de depremden dolayı tedirgin olduklarını söyleyen vatandaşlar ilgili site için daha önce yetkililere ihbarda bulunduklarını ama yapılan incelemelerden bir sonuç alamadıklarını söylediler. Beklenen bir durum olduğunu bildiren vatandaşlar olayın çok korkutucu olduğunu bildirdiler. İstinat duvarının binanın üzerine yıkılması ile binanın 2. ve 3. katına kadar toprak dolduğunu ifade eden vatandaşlar büyük bir felaketin eşiğinden dönüldüğünü söylediler.

SADECE MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ

Gerçekleşen istinat duvarının yıkılması ve binaların ilk katlarının toprak altında kalması sonucu herhangi bir vatandaş zarar görmedi. Evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar bundan sonra ne şekilde karar verileceğini tedirgin bir şekilde beklemeye başladılar. Evlerinde kalamayan bina sakinleri yakınlarına ve otellere giderek yerleştiler ve yetkililerin yarın yapacağı incelemelerin sonucunu merak ediyorlar.

Yetkili birimlerin yapacakları incelemenin ardından binanın ne kadar zarar gördüğü tespit edilecek. Güçlendirme yoluyla sorunun çözülip çözülemeyeceğine dair teknik ölçümler yapılacak. Ardından ise binalar hakkında nihai karar verilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@