İzmir'de TOKİ'nin Deprem Konutları Yükseliyor! İşte Konut Projelerindeki Son Durum!

İzmir'de meydana gelen depremin ardından depremzedeler için yapımına başlanan TOKİ konut projelerinde inşaat aşaması devam ediyor. TOKİ deprem konutlarında inşa çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. TOKİ tarafından Bayraklı ilçesinde yapılan konutlar ortaya çıkmaya başladı. 

TOKİ 10.06.2021 - 20:46 10.06.2021 - 20:46 SERHATMEDYA

İzmir depreminin ardından Bayraklı ilçesinde hasar gören 65 bina yıkıldı. Bu yıkımın ardından alan inşaat yapımına hazır hale getirildi. İlgili alanın haricinde toplamda 7 alanda 1.444 deprem konutunun inşaatına başlandı. Ayrıca rezerv alanda yine TOKİ tarafından depremzedelere teslim edilmek üzere 8.100 konut yapılıyor. Bayraklı ilçesinde 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda da rezerv konutları da inşa ediliyor. Bu alanda yüzde ellinin üzerinde yeşil ve sosyal donatı alanları olacak. 

İZMİR'DE DEPREM KONUTLARI YÜKSELİYOR

TOKİ'nin İzmir projeleri kapsamında ilk etapta 1.700'e takım deprem konutunun inşaatı devam ediyor. Haziran ayı içerisinde diğer etaplar da yine TOKİ tarafından ihaleye çıkarılacak. Bu ihalelerin tamamlanmasının ardından 3.500 deprem konutunun yapımına da başlanılacak. 

Depremzedeler için inşa edilen konutlara dair nitelikler de belli oldu. Rezerv alanda inşa edilecek olan konutlardaki 3+1 evler 127 metrekare olacak. Yine aynı yerde yapılacak olan 2+1 konutların büyüklüğü ise 90 metrekare olarak açıklandı. Bu proje tamamlandığında İzmir'in yeni bir cazibe merkezi haline gelecek. 

Yatay mimari örneği olarak projelendirilen deprem konutlarıaz katlı ve yeşil alanın ortasına konuşlandırılacak. Ayrıca Bayraklı'da imşa edilen deprem konutları lokasyon açısından da oldukça hareketli bir alanda yapılıyor. Proje tamamlanıp depremzedelere konutlar teslim edildiğinde bölge çok canlı bir yerleşim yeri haline gelecek. Beton görünümünden ziyade yeşil alan hakimiyetinin olması ise bu noktayı oldukça cazip bir hale getirecek.

BAKAN KURUM İNCELEME YAPMIŞTI

TOKİ tarafından yapımı süren deprem konutları inşaatı geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından ziyaret edilmişti. Deprem konutlarını inceleyen ve aksaklıkları yerinde tespit eden Bakan Kurum'un verdiği talimatların ardından inşaat süreci daha da hızlanmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@