Jackson Hole Toplantısı Ağustos 2021 Nedir, Ne Zaman, Saat Kaçta? Altın ve Dolar Fiyatlarının Kaderini Belirleyecek

Dolar kuru ve altın fiyatları için kritik bir önemi olan Jackson Hole Toplantısı için kritik süreç başladı. Jackson Hole nedir, toplantısı 2021 ne zaman?

Jackson Hole Toplantısı Ağustos 2021 Nedir, Ne Zaman, Saat Kaçta? Altın ve Dolar Fiyatlarının Kaderini Belirleyecek

Küresel finans piyasalarının yakından takip ettiği Jakson Hole toplantısı için geri sayım başladı, nefesler tutuldu. Özellikle de altın yatırımcısı tarafından yakından takip edilen toplantıda ele alınacak konular kadar yapılacak olan açıklamalarda dolar kuru ve altın fiyatlarına yön verecek.

JACKSON HOLE TOPLANTISI NEDİR, NE DEMEK?

Tüm dünyada finans sektörünün yakından takip ettiği Jackson Hole toplantısı her sene düzenli olarak Amerika'da gerçekleştirilen, küresel piyasada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankası başkanlarının katılmış olduğu özel bir toplantıdır. Merkez Bankası başkanlarının yanı sıra gerek görülmesi durumunda ülkenin Merkez Bankası temsilcisi de toplantıya katılabilmektedir.

Yapılan toplantıda ülkelerin o sene için takip edecekleri para politikaları konusunda izleyecekleri rotanın belirlenmesi ve buna ilişkin sinyaller verilmesi yönünden son derece önemlidir.

jackson-hole-toplantısı

JACKSON HOLE TOPLANTISI NE ZAMAN, AĞUSTOS 2021 TOPLANTISI SAAT KAÇTA?

Koronavirüs salgınındaki vaka sayısının yeniden artmaya başlaması üzerine ABD Merkez Bankasının (FED) Kansas City Şubesi tarafından yapılan resmi açıklama ile bu seneki Jackson Hole Toplantısı için planlandığı gibi yüz yüze değil sanal olarak toplanma kararı alındığı ilan edilmişti. Sempozyum artan riskler nedeni ile yüz yüze değil sanal olarak yapılacak.

Jacson Hole Toplantısı 27 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak. Ancak toplantının başlama saati için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Türkiye ile aradaki saat farkı nedeni ile toplantının akşam saatlerinde başlaması bekleniyor.