JP Morgan Kasım 2021 Faiz Kararı Tahminini Değiştirdi! Merkez Bankası Ne Kadar Faiz İndirimi Yapar?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Kasım 2021 toplantısından çıkacak olan faiz kararı hakkında JP Morgan'dan yeni tahmin geldi. Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Finans 04.11.2021 - 18:38 04.11.2021 - 18:38 Engin Uzunoğlu

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından verilen faiz kararı piyasa beklentilerini karşılarken Türkiye ekonomisi için şimdi gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı ne zaman, belli oldu mu? Merkez Bankası ne kadar faiz indirimi yapacak? 

MERKEZ BANKASI KASIM 2021 FAİZ KARARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Merkez Bankası'nın her ay gerçekleştirdiği Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantıları büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilen faiz indirimleri ile Türkiye ekonomisi bambaşka bir yola sevk olurken şimdi gözlar Kasım ayı toplantısına çevrildi. Peki Merkez Bankası Kasım 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı ne zaman yapılacak?

Merkez Bankası tarafından açıklanan planlama takvimine göre Kasım ayında Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 18 Kasım 2021 Perşembe günü yapılacak. Bu toplantıda Para Politikası Kurulu üyeleri Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yönetiminde faiz kararını verecekler. Alınan faiz kararı da aynı gün saat 14:00'da kamuoyuna duyurulacak.

JP MORGAN'DAN FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNİ

Türkiye'de enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından şimdi Merkez Bankası'nın faiz kararı merakla beklenmeye başlandı. Yabancı finans kuruluşları da Merkez Bankası'nın faiz hakkında atacağı adımlara dair tahminlerini güncelledi. Bu finans kuruluşlarından birisi de JP Morgan oldu. JP Morgan tarafından yeni bir Türkiye ekonomisi raporu yayınlandı. 

Yayınlanan Türkiye raporunda JP Morgan'ın kıdemli ekonomistleri Türkiye'deki enflasyonist baskıların çok güçlü olmaya devam ettiğine dikkat çektiler. Enflasyon tahminlerini revize eden JP Morgan analistleri, 2021 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 19,6 olarak belirlediler. 2022 yılına ilişkin de enflasyon değerlendirmesi yapılan raporda, Türkiye'de 2022'nin son çeyreğine kadar yıllık enflasyonun yüzde 18 ile yüzde 21 arasında olması beklendiği bildirildi. 

JP Morgan'ın tecrübeli analistleri açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından Merkez Bankası'nın Kasım ayı PPK toplantısında alacağı faiz kararı hakkında da bir tahminde bulundular. Buna göre Merkez Bankası, Kasım 2021 PPK toplantısında 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacak. Bu faiz indiirminin gerçekleşmesi durumunda Merkez Bankası politika faizini yüzde 16'dan yüzde 15'e çekmiş olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@