JP Morgan ve Standard Chartered PPK Öncesi Faiz İndirim Beklenti Rakamlarını Açıkladılar

PPK toplantısı öncesinde iki önemli derecelendirme kuruluşu olan JP Morgan ve Standard Chartered, Merkez Bankası'ndan kaç baz puan faiz indirimi beklediklerini açıkladılar.

EKONOMİ 23.10.2019 - 17:45 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

PPK toplantısı öncesinde iki önemli derecelendirme kuruluşu olan JP Morgan ve Standard Chartered, Merkez Bankası'ndan kaç baz puan faiz indirimi beklediklerini açıkladılar. Kurumlar ayrıca TCMB'nin elini güçlendiren jeopolitik etmenlere dikkat çektiler.

Merkez Bankası PPK toplantısına saatler kala iki önemli değerlendirme kamuoyu ile paylaşıldı. Bloomberg HT'de yer alan habere göre; JP Morgan ve Standard Chartered, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan bekledikleri faiz indirimi kararlarını değerlendirdiler. Faiz indirimi konusunda Suriye harekatında yapılan hamlenin Türkiye'nin elini güçlendirdiğine dikkat çeken derecelendirme kuruluşlarının faiz indirimi değerlendirmeleri şu yönde;TCMB'DEN 100 BAZ PUAN İNDİRİM BEKLİYORUZJP Morgan tarafından yayımlanan Türkiye raporunda, Suriye'ye yönelik düzenlenen harekat ile ilgili ABD'yle varılan mutabakata değinildi. Bu anlaşmanın jeopolitik riskleri azaltığını ve bu durumun merkez bankası açısından rahatlatıcı olduğunu ifade eden kurum, faiz indirimlerine devam edileceğini öngördü. Bu kapsamda hangi oranda indirim yapılacağını açıklayan JP Morgan, Merkez Bankası'dan 100 baz puanlık indirim beklediklerini ifade etti. Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim'de söz konusu PPK toplantısı öncesi yapmış olduğu değerlendirmesinde faiz indirim karaını ele aldı. Bu kapsamda 100 baz puan indirim olacağını öngören ünlü ekonomist enflasyon oranlarına ilişkin de tahminlerini açıkladı. "Ekim ayı beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi % 14'ten % 12.7'ye geriledi. Eylül'de de enflasyon tek haneye indi. Ekim'de enflasyonun daha da düşeceğini, Kasım'da ise yükseleceğini düşünüyoruz. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 13"Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@