JP Morgan''dan Türkiye İçin Endişe Veren Yıl Sonu Enflasyon ve Faiz Tahmini!

Amerikan Yatırım Bankası JP Morgan, Türkiye için yeni enflasyon ve faiz tahminini açıkladı. Analistler, Türkiye için korkutucu tabloya dikkat çekti.

Finans 08.04.2022 - 16:52 08.04.2022 - 17:45 Büşra Uluşen

Amerikan Yatırım Bankası JP Morgan, bir rapor yayımlayarak Türkiye için yeni enflasyon ve faiz tahminini açıkladı. Raporda, Türkiye'nin büyüme tahminine de yer verilerek beklentilerin küçüldüğü görüldü.

JP MORGAN'DAN TÜRKİYE İÇİN ENFLASYON VE FAİZ TAHMİNİ!

JP Morgan tarafından yayımlanan rapora göre, Merkez Bankası'nın politika faizi bu ay yüzde 14'te tutacağı ve yıl sonu büyümenin yüzde 3.2 olacağı tahmininde bulunuldu. Bu tahminlerin, politikalar ve yüksek küresel emtia fiyatlarının enflasyonda sert bir artışa neden olduğu, Merkez Bankası'nın yüksek enflasyona karşı sessiz kalacağı ve risk unsurunu yerel yatırımcı güveninin oluşturduğu belirtildi. 

Bloomberg HT tarafından aktarılan raporda, enflasyondaki yükselişi tetikleyen faktörlerin kur geçişkenliği, küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş, olumsuz hava koşulları, güçlü iç talep, gevşek para politikası, ortodoks olmayan politika kararları, zayıf para birimi olarak sıralandı. Küresel emtia fiyatlarının yüksek seyrini koruyabileceği ve tedarik zincirindeki sıkıntıların bir süre daha devam edebileceği belirtilirken, Türkiye'de enflasyonun 2022 sonuna kadar yüzde 65 civarında olmasını beklediklerini ilettler. 

BÜYÜME BEKLENTİSİ GEÇEN YILA GÖRE KÜÇÜLDÜ

JP Morgan analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, 2021 yılında yüzde 11 büyüyen Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.2'ye gerileceği belirtildi. Raporda, yüksek ve volatil seyreden enflasyonun reel büyüme tahmi yapmayı zorlaştırdığı ve bunun da negatif reel faizler ile fiyatlarda artış beklentisinin özel tüketimi desteklediği ifade ediildi. Savaş ortamı ve yüksek enflasyon gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye için yıl sonu büyüme beklentisinin yüzde 3.2 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@