JPMorgan Ekonomide Olacakları Açıkladı! Enflasyon Tahmini Korkuttu

Ünlü finans kuruluşu JPMorgan Türk ekonomisinde olacakları açıkladığı tahminlerinde enflasyon beklentisini yükseltti. Yayımlanan rapor ekonomi için endişe uyandırdı.

JPMorgan Ekonomide Olacakları Açıkladı! Enflasyon Tahmini Korkuttu

JPMorgan'dan Türkiye ekonomisine ilişkin endişelendiren haber geldi. Türkiye'de enflasyona neden olan faktörlerde değişiklik olmadığına dikkat çeken JPMorgan, fiyat dinamiklerinde kötüleşmenin devam edeceğini belirtti ve yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti. JPMorgan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından %78.62 olarak açıklanan haziran 2022 enflasyon rakamlarının ardından bir rapor yayınladı. Yıl sonu enflasyon tahminini %49.5'ten %63.1'e, 2023 tahminin de 'dan %22.5'e yükseltti.

Yayımlanan raporda “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” değerlendirmesi yapıldı ve lirada zayıflamanın enflasyon görünümünü bozacağına işaret edilerek risklerin yukarı yönlü olduğu vurgulandı.

jpmorgan türkiye enflasyon raporu

ENFLASYONİST BASKILAR GÜÇLÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR

JPMorgan tarafından yayımlanan raporda “Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok. Bu ortamda, Döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alınan ve muhtemelen güçlü turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin ana aracı olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

TÜİK TARAFINDAN AÇIKLANAN HAZİRAN 2022 ENFLASYON RAKAMLARI

tüik haziran 2022 enflasyon

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde Haziran 2022 enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre Haziranda TÜFE yüzde 4,95 arttı. Yıllık bazda tüketici enflasyonu yüzde 78,62 oldu. Mayıs ayında bu rakam yüzde 73,50 açıklanarak 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanması ile memur ve emeklilerin zam oranı da netlik kazanmıştı.