Kabataş Martı Projesi İptal Oldu, Projede Son Durum Ne, Yeni Düzenleme Neleri Değiştirecek?

İBB tarafından 2009 yılında başlanan Martı Projesi iptal edildi. Martı figüründen ve trafiğin yer altına alınmasından vazgeçildi, plan revize edildi.

EMLAK HABERLERİ 01.02.2019 - 13:51 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

İBB tarafından 2009 yılında başlanan Martı Projesi iptal edildi. Martı figüründen ve trafiğin yer altına alınmasından vazgeçildi, plan revize edildi.

İstifa eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından 2009 yılında başlanan Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi Projesi kapsamında bir dizi değişikliği gidildi. Kabataş Meydanında Martı Figüründen Vazgeçildi! Hürriyet Gazetesi yazarlarından Fatma Aksu tarafından yapılan habere göre halk arasında Martı Projesi adı ile anılan projede bir dizi önemli değişikliğe gidildi. Proje kapsamında Martı formuna sahip olan iskele iptal edildi. İskele yerine klasik terminal binaları yapılacak ve bu binalarda ağırlıklı olarak Osmanlı tarihini yansıtan geleneksel mimari çizgiler yansıtılacak. İki Etapta Yapılacak ve Birinici Etapta Terminal Binası Yapılacak! Projenin birinci etabında şehirlerarası bir adet terminal binası ve şehir hatları seferleri için iki iskele hizmet vermeye başlayacak. Projenin ikinci etabında ise iki katlı yer altı otopark yapılacak ve bu otopark 2020 yılında hizmete girecek. Yeni transfer merkezi, vapur, deniz otobüsü ve motor seferleri, Kabataş – Mahmutbey Metro hattı, Taksim – Kabataş Füniküler hattı ve Kabataş – Bağcılar Tramvay hattı ve otobüs hatları ile entegre olarak hizmet vermeye başlayacak. Konu hakkında açıklama yapan Mimar Hakan Kıran “Bizim projelerimiz teslim edildi, altyapı imalatları tamamlanıp Koruma Kurulu’nun son onayı doğrultusunda hafriyata başlama kısmına gelindi. Sayın Cumhurbaşkanımız projeyi inceleyip beğendiğini belirtmiş.Kara kısmında yeraltında planlanan otopark ve alışveriş birimlerinin günün ihtiyacı olduğu görüşünü dile getirip destek vermiş. Bu beni gerçekten çok mutlu etti. Yıllardır anlatamadığım bir konuydu. Proje aynı zamanda tarihi Dolmabahçe Sarayı önünde park eden, görüntü kirliliği oluşturup denizi kapatan tur otobüslerini de yeraltına alacak. O kargaşayı ortadan kaldıran bir proje. Şu anki iskeleler projenin bir parçası" dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@