Kabine 1 Haziran Sonrası İçin Toplanacak! Hangi Yasaklar Kaldırılacak, Hangi Kısıtlamalar Gevşetilecek?

Türkiye'de uygulamada olan koronavirüs yasakları hakkında 1 Haziran 2021 tarihinden sonra yeni bir uygulamaya gidilecek. Yasakların gevşetilmesi ve kaldırılmasına dair karar kabine toplantısından çıkacak. Kabine toplantısı ne zaman yapılacak ve hangi yasaklar kaldırılıp hangi yasaklar gevşetilecek?

Kabine 1 Haziran Sonrası İçin Toplanacak! Hangi Yasaklar Kaldırılacak, Hangi Kısıtlamalar Gevşetilecek?

Türkiye koronavirüs ile etkin bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor. Tam kapanma döneminin ardından başlayan kademeli normalleşme döneminin il aşamasının sonuna gelindi. 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren yeni bir dönem başlayacak. Yeni dönemde koronavirüs kısıtlamalarının bazıları tamamen kaldırılacak bazılarında ise gevşetilmeye gidilecek.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kjoronavirüs kısıtlamaları hakkında yeni kararların alınacağı kabine toplantısına dair büyük bir merak yaşanmaya başlandı. Kabine toplansı ne zaman, hangi gün, saat kaçöta yapılacak. Şu ana kadar resmen açıklanmasa da kabine toplantısının 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 15:00'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılması bekleniyor.

BİLİM KURULU HANGİ KISITLAMALARIN KALDIRILMASI ÖNERDİ?

Bilim Kurulu geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda koronavirüs aşısı ile alakalı gündem konuşulsa da kısıtlamalar hakkında da bazı tavsiye kararları alındı. Ancak bu kararlar Sağlık bakanı Fahrettin koca tarafından kamuoyuna açıklanmadı. Bakan Koca Bilim Kurulu tavsiye kararlarını kabine toplantısına gündeme getirecek bu tavsiyeler üzerinden de yeni kararlar alınacak.

HANGİ KISITLAMAR KALDIRILACAK, HANGİ KISITLAMALAR GEVŞETİLECEK?

Kabine toplantısında Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile 1 Haziran sonrasında uygulanmaya başlanacak koronavirüs tedbirlerinin mahiyeti masaya yatırılacak. Kulis bilgilerine göre kabine toplantısından şu kararlar çıkacak:

-Sokağa çıkma yasakları gevşetilecek. Hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri 24:00 ile 05:00 arasında olacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları ise Cuma akşamı değil Cumartesi gecesi 24:00'da başlatılıp Pazartesi 05:00'da sona erdirilecek.

-Seyahat kısıtlamaları tamamen kaldırılacak

-Restoran, lokanta, kafe gibi işletmeler açık alanlarda yüzde 50 kapasite ile müşteri kabul etmeye başlayacaklar

-Düğün salonlarının açık alanlarında yüzde 50 kapasite ile düğün yapılmasına izin verilecek

-Aşı olan vatandaşlar bazı tedbirlerden muaf olacaklar

-Okullarda yüz yüze telafi eğitimi yapılmasına belirli kuralların yerine getirilmesi şartıyla izin verilecek

SONRAKİ HABER