Kabine 1 Mart'ta Normalleşme Başlığıyla Toplanıyor! 30 Şehir Listede

Vatandaşların merakla bekledikleri yeni dönem uygulamaları, yasakların kaldırılması, normalleşmenin başlaması, yüzyüze eğitim, kafe ve restoranların açılması gibi konular 1 Mart tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında ele alınacak.

Kabine 1 Mart'ta Normalleşme Başlığıyla Toplanıyor! 30 Şehir Listede

Vatandaşların merakla bekledikleri yeni dönem uygulamaları, yasakların kaldırılması, normalleşmenin başlaması, yüzyüze eğitim, kafe ve restoranların açılması gibi konular 1 Mart tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında ele alınacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI PAZARTESİ TOPLANACAK

Tüm bakanların yer alacağı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. 1 Mart Pazartesi günü akşam saatlerinde gerçekleştirilecek toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararlar adında bir basın toplantısı düzenleyecek. Kabine toplantısında yurtiçi adımların yanında yurtdışı güvenlik konuları konuşulacak. Ancak toplantının esas gündem maddesi koronavirüs salgın sürecinde uygulanacak yasaklar olacak. Normalleşme adımlarının başlayacak olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın illerin durumlarını ilan etmesi bekleniyor.

Bilim Kurulunun belirlediği salgın kriterleri çerçevesinde atılması beklenen normalleşme adımlarında iller 4 ana sınıfta değerlendirilecek. Bunların birincisi en düşük risk grubu olan iller olurken diğer sıralama orta, yüksek ve çok yüksek riskli şehirler olacak. Bu sıralamada yer alacak olan en yüksek riskli illerde normalleşme başlamayacak, tedbirler daha sıkı uygulanmaya devam edecek. En az riskli illerde hayatın normale dönmesi adına esneklikler getirilecek.

Kabine 1 Mart'ta Normalleşme Başlığıyla Toplanıyor! 30 Şehir Listede - Resim 1

NORMALLEŞECEK OLAN ŞEHİRLERDE VAKA KRİTERLERİ

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınacak kararlar yeni bir vaka sıçraması oluşturmadan normalleşmeyi sağlayacak. Bu kapsamda normalleşme adına ilk adımlar yüz yüze eğitime geçiş, kafe ve restoranların açılması olacak.

100 Bin Nüfusa 35 Vaka Oranına Dikkat

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayılarına göre; 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı 35'in altında kalan orta ve düşük risk grubundaki 30 il ve bu illerde yaşayan yaklaşık 24 milyon nüfus, normalleşmeye en yakın konumda bulunuyor.

Kabine 1 Mart'ta Normalleşme Başlığıyla Toplanıyor! 30 Şehir Listede - Resim 2

AZ RİSKLİ OLAN MAVİ GRUPTA OLAN ŞEHİRLER VE VAKA SAYILARI

Sağlık Bakanlığı'nın vaka saylarına ilişkin son açıkladığı verilerde mavi grupta yer alan iller aşağıda ki listede yer alan şehirlerden oluşuyor. Bu illerde vaka sayıları 100 bin 10 oranının altında yer alıyor.

Batman 8.71- Nüfus: 620 bin 278

Hakkari 3.21- Nüfus: 280 bin 514

Iğdır 10.43 - Nüfus: 201 bin 314

Şırnak 3.91- Nüfus: 537 bin 762

Muş 8.51 -Nüfus: 411 bin 117

ORTA RİSKLİ OLAN SARI GRUPTA ŞEHİRLER

Bakanlığın salgın verileri kapsamında vaka sayıları 100 binde 11 ile 35 arasında olan şehirlerin listesi de şu şekilde; Afyon, Ağrı, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Denizli ,Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Van. Sarı renki grupta yer alan şehirlerin toplam nüfusu 22 milyon seviyesine yakın durumda.

SONRAKİ HABER