Kabine Değişikliği Kulisinde Kazan Kaynıyor! İçişleri Değişiyor, 2 Yeni Bakanlık Geliyor

Uzun süredir gündemi meşgul eden kabine değişikliği iddiaları yeniden manşetlerde. İçişleri Bakanlığı büyük değişim yaşayacak, Göç Bakanlığı ve İklim Değişikliği Afet Bakanlığı kurulacak iddiası!

Gündem 01.09.2021 - 10:25 01.09.2021 - 10:27 Gülcan Özer

Daha önce defalarca da gündeme taşınan ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugüne kadar her platformda yalanlanan kabine değişikliği revizyonu için yeni iddialar gündeme taşındı. Daha öncede Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikiye bölünmüş, bu kapsamda kabinde bazı bakanlıklar için görev değişimleri yaşanmıştı. 

Süreçte benzer bir değişimin yaşanacaağı iddiası gündeme taşındı. Son dönemde kabine toplantılarının sürekli olarak ertelenmesi üzerine gündeme taşınan iddialar üzerine Türkiye Gazetesi yeni bir habere imza attı. AK Partili kurmaylara dayandırılan haberde 2 yeni bakanlığın kurulacağı iddialarına yer verildi. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK! 2 YENİ BAKANLIK KURULACAK

Son dönemde Türkiye sınırlarında yaşanan yoğun göç dalgası ve iklim değişikliği nedeni ile meydana gelen doğal afetlerle mücadele ederken konu hakkında Türkiye Gazetesi tarafından hazırlanan haberde "İklim değişikliği ve göçmen sorunları göze alındığında ilgili bakanlıkların yeniden yapılandırılması, hem de kamuda yeni birimler kurulması gerekebilir.

Mesela AFAD’ın çatısı altıda, sel, yangın gibi afetlerde özel ihtisas sahibi yeni birimler oluşturulabilir. Ayrıca, nüfus hareketliliği ve göç hareketliliği dikkate alınarak bu yapılanmalar yeniden ele alınmalı. İçişleri Bakanlığı bünyesindeki, göç idaresi, AFAD gibi bu konuda uzman kuruluşları bir çatı altına alacak iklim değişikliği ve ‘Göç Bakanlığının’ kurulması gerekebilir" ifadeleri ile iki yeni bakanlığın kurulabileceği iddialarına yer verildi. 

Afet Bakanlığı ile Göç Bakanlığı iddiaları siyaset kulislerini yeniden hareketlendirirken kabinede son değişiklik istifa eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yerine atanan Mahmut Özer olmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@