Kabine, PPK, Bankaların Döviz Bozdurma Zorunluluğu, FED! Dolar Tutan, Alan Satanı Ne Bekliyor? Uçacak Mı, Çakılacak Mı?

Kabine kararları, FED faiz ve PPK faiz kararları ile bankaların döviz bozdurma zorunluluğu kararı dolar kurunun yeni bir değişim sürecine girmesine neden olabilir. Peki dolar çıkacak mı, düşecek mi?

Finans 17.01.2022 - 18:12 17.01.2022 - 18:13 Mustafa Karagöz

Ocak ayının son iki haftası dolar kuru için oldukça önemli kararların alınacağı bir süreci içeriyor. Dolar kuru, Türk Lirası karşısında yeni yol haritasını ocak ayı içinde alınacak kararlar ile belirleyecek. Peki dolar kurunun yeni fiyat değerlemesinde etmen olacak bu kararlar neler? 4 önemli karara dair beklentiler ve ekonomist tahminleri ne yönde? Kararlara ilişkin nihai veriler ne zaman açıklanacak? İşte sürece dair tüm detaylar. 

İLK KARAR KABİNEDEN GELECEK

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının Ocak 2022 döneminde 2 defa gerçekleştirileceği duyuruldu. Hafta başında yapılması beklenen toplantı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Arnavutluk ziyareti nedeniyle Çarşamba gününe ertelendi. 19 Ocak Çarşamba günü düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak. Kabinenin temel konu başlıklarından birisi ise ekonomi olacak. Kur endeksli vadeil mevduat düzenlemesi başta olmak üzere birçok ekonomik veri kabine toplantısında ele alınacak. Kabine sonrası yapılacak ulusa sesleniş konuşmasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları açıklayacak.

Kabine, PPK, Bankaların Döviz Bozdurma Zorunluluğu, FED! Dolar Tutan, Alan Satanı Ne Bekliyor Uçacak Mı, Çakılacak Mı

HEMEN ARKASINDAN PPK FAİZ KARARI AÇIKLANACAK

Kabine Toplantısından bir gün sonra 20 Ocak Perşembe gününde PPK faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek olan toplantı sonunda faiz oranlarının değişip değişmeyeceği ilan edilecek. Daha önceki süreçte düşük faiz politikası ile dolar kuru yükselmişti. Dolar kurunun geleceği açısından Merkez Bankası'ndan çıkacak kararlar belirleyeci olacak. PPK'dan çıkacak kararlar 20 Ocak Perşembe saat 14.00'te ilan edilecek. 

Kabine, PPK, Bankaların Döviz Bozdurma Zorunluluğu, FED! Dolar Tutan, Alan Satanı Ne Bekliyor Uçacak Mı, Çakılacak Mı2

21 OCAK KRİTİK GÜN

21 Ocak tarihine kadar dolar kuruna dair bir önemli gelişme ise bankaların döviz mevduat hesaplarından zorunlu TL'ye geçişleri olacak. Bankalar bu tarihe kadar TL'ye geçiş yapacaklar ancak bu zorunlu bir karar değil bankalar karlarından feragat ederek dövizde kalabilirler. Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel bankaların TL'ye geçmeleri durumunda 12 milyar doların bozdurulabileceğini söylemişti. 

Kabine, PPK, Bankaların Döviz Bozdurma Zorunluluğu, FED! Dolar Tutan, Alan Satanı Ne Bekliyor Uçacak Mı, Çakılacak Mı3

FED FAİZ KARARI ÇOK ÖNEMLİ

Dolar kurunda bir diğer belirleyici etmen ise FED faiz kararı olacak. FED 26 Ocak tarihinde faiz kararını açıklayacak. Genel beklenti faizlerin değişmemesi yönünde ancak enflasyonun çok yüksek çıkması nedeniyle sürpriz bir faiz artırımı kararı gelebileceği iddia ediliyor. FED faiz artırırsa dolar tüm dünya para birimleri karşısında değer kazanabilir. 

EDİTÖR NOTU: Dolar için yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@