Kabine Sonrası Erdoğan Açıkladı: Emekli ve Memur Maaşı 2022 Zammı İçin Beklenen Cumhurbaşkanı Jesti Geldi!

2022 emekli ve memur maaşı enflasyon farkı hesaplaması ile zam oranı belirlenmişti. TÜİK Aralık 2021 enflasyonu sonrasında gözler kabineden gelecek refah payı ve ek zam açıklamasına çevrilmişti.

Kabine Sonrası Erdoğan Açıkladı: Emekli ve Memur Maaşı 2022 Zammı İçin Beklenen Cumhurbaşkanı Jesti Geldi!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE Aralık ayı enflasyonu sonrasında emekli ve memur maaşı enflasyon farkı hesaplaması sonrasında beklenen zam 2022 Ocak zammı rakamı belirlenmiş oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında 2022 memur zammı ve memur emeklisi Ocak 2022 zam oranı belirlenmiş oldu.

2022 memur ve emekli zammı için Aralık ayında açıklanan enflasyon rakamı üzerinden son 6 aylık enflasyon farkı zammı kesinleşmişti. Ancak gelen zam asgari ücrete yapılan zammın son derece altında kalırken Memur-Sen başta olmak emekli ve memur sendikaları refah payı ve ek zam gibi ilave zamları talep etmişti.

SON 6 AYLIK ENFLASYON RAKAMINA GÖRE 2022 EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI YÜZDE KAÇ OLDU?

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyonu rakamına göre 2021 yılının son ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 36,08 ve aylık bazda yüzde 13,58 oranında arttı. Ekonomistlerin aylık enflasyon beklentisi yüzde 8,31 olarak ilan edilmişti. Enflasyon Aralık ayında son 19 senenin en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırarken emekli ve memur maaşı zammı için son veride gelmiş oldu. Son 6 aylık enflasyon toplamı 23,98 olarak gerçekleşti.

tüik aralık enflasyonu 2021 raporu

MEMUR MAAŞ ZAMMI 2022 YÜZDE KAÇ OLDU?

Son 6 aylık enflasyon rakamı üzerinden emekli ve memur maaşı 2022 zammı için uygulanacak olan oran 2022 senesinin ilk 6 ayı için yüzde 25,65 ile yüzde 27 arasında değişen rakamlarda belirlendi.

EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN ÖĞRETMEN MAAŞI OCAK 2022 KAÇ TL OLDU?

2022 Ocak zammı ile beraber en düşük öğretmen maaşı 6 bin 354 liraya yükselirken en düşük polis maaşı 9 bin 599 TL, en düşük hemşire maaşı 6 bin 733 TL ve en düşük vaiz maaşı ise 6 bin 449 liraya yükseldi.

2022 MEMUR MAAŞ TABLOSU

(Tablo Hürriyet Gazetesi'nden alınmıştır)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA 2022 EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI EK ZAM AÇIKLAMASI! MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA CUMHURBAŞKANI JESTİ GELDİ Mİ, MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM VAR MI?

Kabine toplantısı sonrasnıda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Enflasyon oranlarında yaşanan yükseliş sadece bizim ülkemize mahsus değildir. Tüm ülkelerde enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanmaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de bu sorun vardır.

Her ne sebeple olursa olsun vatandaşlarımızın böyle bir tablo ile karşı karşıya kalması nedeni ile üzüntülüyüz. Ülkemizde yüzde 6'lara kadar indirdiğimiz enflasyonun boynunu kırarak tekrar tek haneli rakamlara düşürmeye kararlıyız.

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişte döviz kurundaki dalgalanmanın etkisi olduğunu biliyoruz. Enflasyonda da dövizdeki köpüğü aldığımız gibi bunu yapacağız. 2018'de de yüzde 20'yi aşan enflasyonda aynı tabloyu görmüş, sonrasında yarı yarıya düşürmüştük. Hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık, bırakmayacağız. Vatandaşımızın gelirini enflasyonun altında bırakmadık, asgari ücrette yapmış olduğumuz yüzde 50'lik artış bunun örneğidir.

Memur ve emekli maaşlarına toplamda yüzde 28 oranında bir artış yaşandı. Bununla kalmadık memurların Ocak toplu sözleşme zam oranını yüzde 5 + yüzde 2+5 olarak belirledik ve maaş artış oranına yüzde 30,5 seviyesine çektik. Aile yardımı çalışmayan eş için 551 TL, 6 yaşından küçük çocuklar için 115 TL, 6 yaş üzeri için 57 TL olarak belirlenmiştir.

Şimdi geldik emekli maaşlarına. Düşük maaş alan emeklilerimiz için yeni bir alt sınır belirledi. Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2 bin 500 TL altında maaş almayacak. Böylece aylık geliri bin 500 TL den başlayan emeklilerimizin maaşını 2 bin 500 TL'ye yükselttik. Temmuz ayında yüzde 7 zamma gerekirse enflasyon farkı da ilave edilecektir" dedi.

SONRAKİ HABER