Kabine Toplanıyor: 1 Haziran Sonrası Yeni Normalleşme Planı ve Süreci Nasıl İşleyecek, Hangi Yasaklar Kalkacak?

Türkiye yarın gerçekleştirilecek olan kabine toplantısı ve sonrasında açıklanacak olan yeni normalleşme planını beklemeye devam ediyor. Peki, kabine toplantısı ne zaman, yarın saat kaçta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ulusa sesleniş konuşması ne zaman başlar, hangi yasaklar kalkacak, yeni normalleşme süreci nasıl ilerleyecek, okullar açılacak mı, telafi eğitimi yüz yüze mi olacak, restoranlar ve kafeler açılacak mı, düğünler ne zaman başlayacak, düğün salonları ve sinemalar açılacak mı?

Kabine Toplanıyor: 1 Haziran Sonrası Yeni Normalleşme Planı ve Süreci Nasıl İşleyecek, Hangi Yasaklar Kalkacak?

Koronavirüs ile mücadele tüm hızı ile devam ederken düşen vaka sayıları ile beraber normale dönüş süreci de hızlandı. 17 günlük tam kapanma sürecinin sona ermesinin ardından belirli yasaklar kaldırılırken bazı yasaklarda ise kademeli normalleşme süreci ile gevşemeye gidilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 1 Haziran tarihi işaret edilmiş ve yeni kararların bu tarihte açıklanacağı ilan edilmişti. Beklenen tarih için geri sayım başlarken yeni kabine toplantısı gündemi ve masada olan kararlar belli oldu.

1 HAZİRAN SONRASI YENİ NORMALLEŞME PLANI NEDİR, NORMALLEŞME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak olan Bilim Kurulu ile son vaka sayıları ve süreç masaya yatırılacak. Yurtdışından gelen yeni aşılar ile beraber aşı takvimi güncelenirken Haziran ayı sonuna kadar 18 yaş grubuna kadar herkesin aşılanması sağlanacak.

Toplantıda yapılan görüşmeler sonrasında Bilim Kurulu tarafından alınan kararlar belirlenecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kabine toplantısında özel bir sunum yapacak ve bilim kurulu tarafından alınan kararları kabineye iletecek.

KADEMELİ NORMALEŞME İLE YARIN AÇIKLANMASI BEKLENEN YENİ KARARAR İLE HANGİ YASAKLAR KALKACAK, NERELER AÇILACAK?

Kademeli normalleşme süreci aşılamadaki sayının artması ile beraber hızlanacak.

Haziran ayı ile beraber kademeli normalleşme uygulanmaya başlanacak.

İlk etapta restoranlar ve kafeler masaya yatırılacak. Alınması beklenen muhtemel karar ile açık havada bahçesi bulunan yerlerde yeme içme serbest olacak. Restoran ve kafelerde bu süreçte yeni sayı sınırlaması uygulanacak.

Düğün salonları içinde yine aynı şekilde açık hava ve bahçede olan işletmelere açılma izni verilirken bu yerler içinde alanın büyüklüğüne göre belirlenecek olan kontenjan sınırlaması uygulanacak.

Halı sahalar ve spor salonları için ise ikinci aşamanın bekleneceği belirtiliyor.

Kabine Toplanıyor: 1 Haziran Sonrası Yeni Normalleşme Planı ve Süreci Nasıl İşleyecek, Hangi Yasaklar Kalkacak? - Resim 1

HAFTA SONU VE HAFTAİÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISITLAMASI KALDIRILACAK MI?

Havaların ısınması ile beraber sokağa çıkma yasağı da merak konusu olurken bilim kurulu tarafından verilen tavsiye kararı bu kararda büyük pay sahibi olacak. Vatandaşın talebi ve beklentisi ise hafta içi 00:00 - 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanırken hafta sonu ise yasakların tamamen kaldırılması yönünde oldu.

MASKESİZ HAYAT NE ZAMAN, MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU HANGİ TARİHTE KALDIRILACAK?

Maske zorunluluğunun kaldırılması için ise aşılamanın başarısı ve vaka sayısına göre maskelerin kademeli olarak kaldırılacağı ilk olarak açık havada 2 metre mesafe olması durumunda maske takma zorunluluğun kaldırılabileceği belirtiliyor.

SONRAKİ HABER