Kabine Toplanıyor! Aşı Olmayanlara Kısıtlama, Yeni Tedbir Kararları, Ekonomik Yardımlar, Afgan Göçü

Ertelenen kabine toplantısı bugün yapılacak. Kabinede aşı zorunluluğu, yeni yasak ve tedbir kararları, ekonomik destekler ve para yardımları ile göç konuları masaya yatırılacak.

Kabine Toplanıyor! Aşı Olmayanlara Kısıtlama, Yeni Tedbir Kararları, Ekonomik Yardımlar, Afgan Göçü

Özellikle de aşı olmayanlara kısıtlama, ceza ve aşının zorunlu olup olmayacağı yönündeki kritik kararların masaya yatırılacağı kabine toplantısı için beklenen gün geldi. Nefesler tutuldu, gözler kabineden çıkacak kritik kararlara çevrildi. Kabine toplantısı ile aşı kararı yanı sıra ekonomik destekler, orman yangınları ve seller, Afganistan'dan başlayan yeni göç dalgası gibi çok önemli konular masaya yatırılacak.

KABİNE TOPLANTISI NEDEN ERTELENMİŞTİ?

Hatırlanacağı üzere kabine toplantısı 2 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecekti. Ancak Temmuz ayının sonunda ilk olarak Manavgat'ta başlayan orman yangınlarının pek çok şehre yayılması ile beraber kritik toplantı ertelenmişti.

Bakanların yangın bölgesinde olması ve orman yangınlarına müdahalenin sürmesi nedeni ile hayati öneme sahip çok sayıda kararın alınacağı kabine toplantısının zorunlu olarak ertelendiği duyurulmuştu.

erdoğan-kabine-toplantısı

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI BUGÜN SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü programında ilk olarak Ankara'da gerçekleştirilecek olan ASO 2. OSB 26 Yeni Fabrika ve Altyapıların Açılış Törenine katılacak. Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilecek olan program saat 13:00'de başlayacak. Kabine toplantısının saati resmen açıklanmazken daha önceki toplantılar saat 15:00 - 16:00 arasında başlıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşması ise toplantının süresine bağlı olarak değişmekle beraber saat 18:00 ile 20:00 arasında gerçekleştiriliyor.

kabine-toplantısı-bugün-saat-kaçta

BUGÜN KABİNE TOPLANTISI İLE KONUŞULACAK KONULAR HANGİLERİ, MASADA OLAN ÖNEMLİ GÜNDEMLER MADDELER NELER?

Kabine toplantısında bugün milyonlarca kişinin beklediği en önemli konulardan biri de aşı olmayanlara kısıtlama ve yasaklar olacak. Zorunlu aşı açıklaması beklenmezken aşı olmayanlara kapalı alanlara girerken PCR testi zorunluluğu, sinema salonları, restoran ve AVM gibi kapalı alanlara girme yasağı gibi yeni tedbir kararları bekleniyor.

aşı-zorunlu-olacak-mı-1

Buna ek olarak kabinede yaşanan afetler, afet sonrası yardım programları, yeni destek kararları, Afganistan'dan Türkiye'ye başlayan yeni göç dalgası ve bu dalganın önlenmesi amacı ile alınacak yeni tedbir kararları da masaya yatırılması beklenen önemli konular arasında bulunuyor. Kritik toplantı sonrasında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan ulusa sesleniş konuşması ile akşam saatlerinde açıklanacak.